Jedną z głównych zmian sugerowanych przez członków IFAB jest brak dobitek po rzutach karnych. Oznacza to, że w przypadku obronionej jedenastki, sędzia przyzna drużynie broniącej aut bramkowy. To nie jedyna sugerowana korekta, którą IFAB chce przesłać do FIFA.

 

Najważniejsze z nich to:


- Każdy nienaturalny kontakt piłki z dłonią będzie skutkował rzutem wolnym lub jedenastką.
- Zmieniany zawodnik musi opuścić plac gry najszybszą drogą z możliwych. Piłkarz nie będzie musiał przejść całego boiska, by dojść do ławki rezerwowych. Ma to zapobiec grze „na czas” oraz przyśpieszyć całą procedurę.
- Zmiana systemu wykonywania rzutów karnych ABAB na ABBA. Statystyki mówią, że ponad 60% konkursów jedenastek wygrywa drużyna, która rozpoczyna. To rozwiązanie było już testowane w meczach Pucharu Anglii.
- Możliwość ukarania kartką trenerów i sztabu szkoleniowego. W ten sposób nadgorliwi trenerzy, będą mogli być zawieszeni i pauzować przez określoną ilość spotkań.
- Zatrzymanie zegara w momencie kontuzji wymagającej interwencji służb medycznych. Ma to zapobiec marnowaniu czasu przez drużyny  jako element taktyki.

IFAB jest odpowiedzialne za reguły panujące w piłce nożnej. Rada składa się z 4 brytyjskich federacji piłkarskich oraz członków FIFA stanowiących 50% zarządu. By zmiany weszły w życie potrzeba 75% głosów za. Projekt na temat nowych przepisów ma poddany pod głosowanie podczas marcowego zjazdu FIFA.