Supermaraton Stulecia z rekordem Polski kobiet na obiekcie Józefa Piłsudskiego

Inne
Supermaraton Stulecia z rekordem Polski kobiet na obiekcie Józefa Piłsudskiego
fot. PAP

Małgorzata Pazda-Pozorska (AML Słupsk) została ponownie mistrzynią kraju i zwyciężczynią Międzynarodowego Supermaratonu Stulecia na terenie AWF Józefa Piłsudskiego z Warszawie. Wynikiem 8:05.38 ustanowiła rekord Polski w biegu na 100 km.

W gronie 210 rywalizujących zawodników tytuł także obronił Piotr Stachyra (MKS Piast Głogów) - 7:09.23.
 
Poprzedni rekord Polski był ustanowiony we wrześniu w Chorwacji przez Wiolettę Paduszyńską (BiegamBoLubię Warszawa) i wynosił 8:07.54. W sobotę Pazda-Pozorska wyprzedziła rekordzistkę świata w biegu 24- i 48-godzinnym Patrycję Bereznowską (AZS AWF Katowice) - 8:10.31.
 
W całodniowej, głównej imprezie sportowej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości udział w pięciu zawodach, m.in. w hali i na stadionie lekkoatletycznym, udział wzięło ponad pół tysiąca osób w wieku od czterech do blisko 80 lat.
 
Wszyscy uczestnicy wraz z Rodziną Olimpijską, medalistami mistrzostw świata i Europy w różnych dyscyplinach przebiegli z Januszem Szewińskim jedno okrążenie (400 m) w hołdzie dla Ireny Szewińskiej, która jeszcze w czerwcu deklarowała udział w Sztafecie Stulecia „Niebo-Ziemia-Woda-Ogień”.
 
„Czuję, że Irenka jest z nami, patrzy teraz na nas” – wyjawił jej mąż, wskazując na kilkanaście fotogramów, prezentujących największe osiągnięcia zdobywczyni siedmiu medali igrzysk, ustawionych na starcie i mecie jego autorstwa oraz Leszka Fidusiewicza.
 
„Nasza wodna sztafeta, w której było kilkanaście dzieciaków odniosła zwycięstwo. To na pewno nie jest w tej zabawie najważniejsze, ale cieszy. Jestem mega zadowolona, świetna impreza, znakomita promocja sportu” – mówiła z uśmiechem Zofia Klepacka. Medalistka olimpijka z Londynu, mistrzyni świata i Europy w żeglarskiej klasie deskowej RS:X dopiero co wróciła z wyprawy trekkingowej pod Everest. "Potraktowałam ją jako pielgrzymkę za 22 lata mojej kariery" - zaznaczyła.
 
Sędzia IAAF Janusz Rozum przyznał, że… „gdyby nie to wyjątkowe święto, nie podjęlibyśmy się obsługi tych zawodów, ze względu na bardzo trudną logistykę i skromną obsadę, tylko 16 arbitrów, bowiem koledzy rozjechali się po kraju na liczne biegi niepodległości. Rekordowa frekwencja w historii – ponad 200 osób na starcie (a miało być 100) i krótka pętla długości 1535 m 89 cm były dla nas wyzwaniem”.
 
Delegat techniczny PZLA Michał Bernardelli podkreślił znakomitą współpracę wszystkich osób zaangażowanych przy zawodach, jak i uczestników, którzy nie sprawiali problemów. Zwrócił także uwagę, że organizatorem imprezy był najlepszy w ogólnopolskiej klasyfikacji w ostatnich pięciu latach klub… snowboardowy, Ski Test Kraków, który otrzymał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Totalizatora Sportowego.
 
„Największe słowa uznania trzeba skierować pod adresem AWF. Zaangażowani zostali wszyscy, począwszy od rektora, przez pracowników do studentów” – dodał Bernardelli.
 
„Myślę, że w godny sposób uczciliśmy wyjątkowy dzień – 10 listopada, kiedy 100 lat temu przyjechał do Warszawy o godz. 7.36 Józef Piłsudski. I o tej właśnie porze odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, po którym nastąpił start do Międzynarodowego Supermaratonu Stulecia. To było największe przedsięwzięcie w historii uczelni” – powiedział jego magnificencja rektor dr hab. prof AWF Andrzej Mastalerz.
 
Medaliści mistrzostw Polski w biegu na 100 km i międzynarodowego supermaratonu stulecia:
 
   mężczyźni
1. Piotra Stachyra (MKS Piast Głogów) - 7:09.23
2. Damian Kaczmarek (OŚ AZS Poznań) - 7:21.03
3. Andrzej Piotrowski (WKS Wawel Kraków) - 7:33.06
 
   kobiety
1. Małgorzata Pazda-Pozorska (AML Słupsk) - 8:05.38 rekord Polski
2. Patrycja Bereznowska (AZS AWF Katowice) - 8:10.31
3. Joanna Lorenc (Endorfiny Wąsosz) - 8:24.37.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie