Coming out Egonu. Jej partnerką jest Polka?

Siatkówka
Coming out Egonu. Jej partnerką jest Polka?
fot. PAP/EPA

Gwiazda siatkarskiej reprezentacji Włoch nie chciała dłużej ukrywać orientacji seksualnej. Tuż po październikowym finale mistrzostw świata, w rozmowie z "Corriere della Sera" Paola Egonu wyznała, że jest lesbijką. Ta zaskakująca deklaracja spowodowała, że włoscy dziennikarze prowadzili śledztwa, by dowiedzieć się, kim jest partnerka wicemistrzyni świata. "La Gazzetta dello Sport" pokazała jednoznaczne zdjęcie Włoszki z Katarzyną Skorupą.

Na mistrzostwach świata włoskie siatkarki zrobiły furorę, ogrywały najlepsze drużyny i dotarły do finału. W nim przegrały z Serbią, ale zdobycie srebrnego medalu uznano w Italii za ogromny sukces. Największą bohaterką kibiców stała się Paola Egonu, pochodząca z Nigerii 19-letnia atakująca. Jej osiągnięcia na chińskich parkietach były niesamowite, w turnieju zdobyła 324 punkty. Do historii przeszedł jej wyczyn w półfinale z Chinkami, 45 punktów zdobytych w jednym meczu to najlepszy wynik w historii MŚ. Jednak teraz o Egonu jest głośno z powodu niespodziewanej deklaracji.

 

Po finałowym meczu mówiła w w rozmowie z "Corriere della Sera":

 

- Wróciłam do hotelu i zadzwoniłam do swojej dziewczyny. Płakałam, a ona pocieszała mnie i tłumaczyła, że porażki są nieprzyjemne, ale to jednocześnie lekcje na przyszłość. I że będę jeszcze trochę cierpiała, ale poczuję się lepiej. Mój homoseksualizm? Nie uważam go za coś dziwnego.

 

Ta wypowiedź oraz opowieść Egonu o potrzebie tolerancji, zrozumienia dla ludzi każdej nacji czy każdego koloru skóry stały się tematem numer jeden w siatkarskim świecie we Włoszech. Przede wszystkim jednak uwagę przykuł niespodziewany coming out młodej siatkarki.

 

Kim jest partnerka Egonu? Na to pytanie szukali odpowiedzi kibice i dziennikarze. Czy znaleźli ją po sobotnim meczu o Superpuchar Włoch? Igor Gorgonzola Novara z Egonu w składzie, przegrał z Imoco Volley Conegliano 1:3. Po spotkaniu "La Gazzetta dello Sport" dużo więcej miejsca niż wydarzeniom na boisku poświęciła.... Katarzynie Skorupie. Polskiej zawodniczce, która jeszcze w poprzednim sezonie zdobyła wicemistrzostwo Włoch z Igor Gorgonzolą, a wcześniej grała w Imoco. Jednak to nie siatkówka była tematem artykułów o byłej reprezentantce Polski. Dziennik opublikował zdjęcie, na którym rozgrywająca całuje się z Egonu.

 

 

34-letnia Skorupa to dwukrotna srebrna medalistka Ligi Mistrzyń, w zespole Igor Gorgonzola Novara grała z Paolą Egonu. Obecnie nie jest związana z żadnym klubem.

 

Homoseksualizm wśród siatkarek i siatkarzy nie jest nowym zjawiskiem. W Brazylii o swojej orientacji, bez owijania w bawełnę mówi Ana Carolina Da Silva, jej dziewczyna Anne Buijs z Holandii czy i Maria Steinbrecher. Ostatnio Douglas Souza da Silva nigdy nie ukrywał swojego homoseksualizmu. Niemiecka siatkarka plażowa Kira Walkenhorst w ubiegłym roku wzięła ślub ze swoją trenerką Marią Kleefisch. Libero kadry Amerykanek Stacy Sykora także otwarcie mówi o tym, że jest lesbijką.

 

Jednak we Włoszech tak liberalnie do tematu raczej się nie podchodzi. Tym bardziej Egonu zaskoczyła rodaków ujawnieniem swojej orientacji i tym, że pozwoliła upublicznić zdjęcie ze swoją partnerką."La Gazetta dello Sport" jest krytykowana za umieszczenie tej fotografii na okładce gazety. Szef włoskiej ligi siatkarek Mauro Fabris pytał w otwartym liście do redakcji, czy wyciąganie na pierwszy plan pocałunku zawodniczek nie jest dowodem na  brak akceptacji i tolerancji dla homoseksualizmu we Włoszech.

 

 

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze