Na mistrzostwach świata włoskie siatkarki zrobiły furorę, ogrywały najlepsze drużyny i dotarły do finału. W nim przegrały z Serbią, ale zdobycie srebrnego medalu uznano w Italii za ogromny sukces. Największą bohaterką kibiców stała się Paola Egonu, pochodząca z Nigerii 19-letnia atakująca. Jej osiągnięcia na chińskich parkietach były niesamowite, w turnieju zdobyła 324 punkty. Do historii przeszedł jej wyczyn w półfinale z Chinkami, 45 punktów zdobytych w jednym meczu to najlepszy wynik w historii MŚ. Jednak teraz o Egonu jest głośno z powodu niespodziewanej deklaracji.

 

Po finałowym meczu mówiła w w rozmowie z "Corriere della Sera":

 

- Wróciłam do hotelu i zadzwoniłam do swojej dziewczyny. Płakałam, a ona pocieszała mnie i tłumaczyła, że porażki są nieprzyjemne, ale to jednocześnie lekcje na przyszłość. I że będę jeszcze trochę cierpiała, ale poczuję się lepiej. Mój homoseksualizm? Nie uważam go za coś dziwnego.

 

Ta wypowiedź oraz opowieść Egonu o potrzebie tolerancji, zrozumienia dla ludzi każdej nacji czy każdego koloru skóry stały się tematem numer jeden w siatkarskim świecie we Włoszech. Przede wszystkim jednak uwagę przykuł niespodziewany coming out młodej siatkarki.

 

Kim jest partnerka Egonu? Na to pytanie szukali odpowiedzi kibice i dziennikarze. Czy znaleźli ją po sobotnim meczu o Superpuchar Włoch? Igor Gorgonzola Novara z Egonu w składzie, przegrał z Imoco Volley Conegliano 1:3. Po spotkaniu "La Gazzetta dello Sport" dużo więcej miejsca niż wydarzeniom na boisku poświęciła.... Katarzynie Skorupie. Polskiej zawodniczce, która jeszcze w poprzednim sezonie zdobyła wicemistrzostwo Włoch z Igor Gorgonzolą, a wcześniej grała w Imoco. Jednak to nie siatkówka była tematem artykułów o byłej reprezentantce Polski. Dziennik opublikował zdjęcie, na którym rozgrywająca całuje się z Egonu.

 

 

34-letnia Skorupa to dwukrotna srebrna medalistka Ligi Mistrzyń, w zespole Igor Gorgonzola Novara grała z Paolą Egonu. Obecnie nie jest związana z żadnym klubem.

 

Homoseksualizm wśród siatkarek i siatkarzy nie jest nowym zjawiskiem. W Brazylii o swojej orientacji, bez owijania w bawełnę mówi Ana Carolina Da Silva, jej dziewczyna Anne Buijs z Holandii czy i Maria Steinbrecher. Ostatnio Douglas Souza da Silva nigdy nie ukrywał swojego homoseksualizmu. Niemiecka siatkarka plażowa Kira Walkenhorst w ubiegłym roku wzięła ślub ze swoją trenerką Marią Kleefisch. Libero kadry Amerykanek Stacy Sykora także otwarcie mówi o tym, że jest lesbijką.

 

Jednak we Włoszech tak liberalnie do tematu raczej się nie podchodzi. Tym bardziej Egonu zaskoczyła rodaków ujawnieniem swojej orientacji i tym, że pozwoliła upublicznić zdjęcie ze swoją partnerką."La Gazetta dello Sport" jest krytykowana za umieszczenie tej fotografii na okładce gazety. Szef włoskiej ligi siatkarek Mauro Fabris pytał w otwartym liście do redakcji, czy wyciąganie na pierwszy plan pocałunku zawodniczek nie jest dowodem na  brak akceptacji i tolerancji dla homoseksualizmu we Włoszech.