Legendarne areny. Stadiony piłkarskie, które straszą i wzbudzają podziw

Piłka nożna
Legendarne areny. Stadiony piłkarskie, które straszą i wzbudzają podziw
fot. PAP

Są takie stadiony na piłkarskiej mapie świata, które ze względu na swój unikalny wygląd i atmosferę, stały się ikonami stylu i wzbudzają silne emocje wśród piłkarzy i kibiców. Niemal pionowe trybuny, kręte korytarze i oszałamiający doping to charakterystyczne cechy kilku z nich. Oto niektóre z najbardziej ekscytujących miejsc do grania lub oglądania piłki nożnej.

1. Stadion imienia Rajko Miticia w Belgradzie (Serbia) - FK Crvena zvezda.

 

Nieoficjalna nazwa tego obiektu to "Marakana". Nawiązanie do słynnego brazylijskiego giganta - "Maracany", nie jest przypadkowe. W szczytowym okresie na trybunach bałkańskiego obiektu mogło zasiąść nawet 95 tys. ludzi. Liczba dostępnych miejsc była jednak sukcesywnie zmniejszana i obecnie stadion może pomieścić nieco ponad 55 tys. Budowę wielofunkcyjej areny sportowej ukończono w 1964 roku. Od początku istnienia swoje mecze na tym stadionie rozgrywa Crvena zvezda oraz narodowa reprezentacja Serbii.

 

Kibice tego klubu mają opinie jednych z najbardziej fanatycznych w Europie. Głośny doping i wykonywane na trybunach choreografie potrafią rozproszyć największe gwiazdy światowej piłki. Niedawno przekonali się o tym piłkarze FC Liverpoolu, którzy nieoczekiwanie przegrali na wyjeździe z mistrzami Serbii 0:2 w czwartej kolejce Ligi Mistrzów.

 


 2. Turk Telekom Arena w Stambule (Turcja) - Galatasaray S.K.

 

To względnie nowy stadion o pojemności przekraczającej 52 tys. miejsc, który został oddany do użytku w 2011 roku. Oficjalnie, nowoczesny obiekt zastąpił zasłużony stadion imienia Alego Sami Yena, który od lat siedemdziesiątych XX wieku był domem "Lwów", ale ze względu na wady konstrukcyjne musiał zostać zamknięty.

 

Klimat z poprzedniego obiektu z powodzeniem udało się przenieść na nowy grunt. Wielotysięczny doping i towarzysząca mu pirotechnika to znak firmowy kibiców Galatasaray.

 


 3. Estadio Mestalla w Walencji (Hiszpania) - Valencia CF.

 

Mecze na tym obiekcie rozgrywane są od 1923 roku, a gospodarzem od zawsze jest drużyna Valencii. Ze względu na rosnące potrzeby związane z zainteresowaniem kibiców, stadion był wielokrotnie rozbudowywany. Na ten moment jego maksymalna frekwencja wynosi równo 55 tysięcy.

 

Szczególnie oryginalna jest trybuna północna, która nie posiada dachu, a do tego jest bardzo wysoka i stroma. Będąc na samej górze można podziwiać całą panoramę miasta.

 


 4. Estadio Alberto J. Armando w Buenos Aires (Argentyna) - CA Boca Juniors.

 

Położony w dzielnicy portowej stadion ma przydomek "Bombonierka" ze względu na swój prostokątny kształt. Stadion otwarto już w 1940 roku i od początku służy on piłkarzom i kibicom "Los Xeneizes". Wyjątkowy sposób kibicowania i celebrowania z uwzględnieniem instrumentów muzycznych w połączeniu z unikalną i starą architekturą daje niesamowity efekt drżenia na który często zwracają uwagę odwiedzające stadion drużyny.

 


 5. Stadio San Paolo w Neapolu (Włochy) - SSC Napoli.

 

Otwarty w 1959 roku może pomieścić 65 tys. ludzi. Został wybudowany na skale wulkanicznej i uchodzi za trzeci największy stadion piłkarski we Włoszech. Swoje mecze rozgrywa na nim zespół SSC Napoli. To kolejny przykład starego budownictwa dużych obiektów sportowych nie praktykowany już w realiach nowoczesnego futbolu.

 


 6. Stadion Feijenoord w Rotterdamie (Holandia) - Feyenoord Rotterdam.

 

Znany również pod nazwą "de Kuip" (Wanna) został oddany do użytku w 1937 roku, a jego pojemność to ponad 51 tys. miejsc. Swój przydomek zawdzięcza specyficznej konstrukcji, gdzie w niektórych sektorach kibice są bardzo ściśnięci, a dach pochylony jest w kierunku murawy. Największe emocje wzbudzają rozgrywane na nim mecze pomiędzy dwoma najbardziej utytułowanymi holenderskimi drużynami - Feyenoordem i Ajaxem Amsterdam.

 


 7. Estadio Hernando Siles w La Paz (Boliwia)

 

To jeden z najwyżej położonych względem poziomu morza profesjonalnych stadionów piłkarskich na świecie. Na otwartym w 1930 roku obiekcie swoje mecze rozgrywają aż trzy drużyny: The Strongest, Club Bolivar i La Paz F.C. W 2007 roku FIFA wydała oficjalny zakaz przegrywania meczów na stadionach położonych powyżej 2,5 tys. metrów ponad poziomem morza w związku z problemami wydolnościowymi piłkarzy grających na takich wysokościach. Po licznych protestach i interwencji najwyższych boliwijskich władz Międzynarodowa Federacja Piłkarska odstąpiła od zakazu.

 


kl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie