Projekt Wojownik: Cieśliński i Bobrowski z weteranami w Świętoszowie

Sporty walki
Projekt Wojownik: Cieśliński i Bobrowski z weteranami w Świętoszowie
fot. Materiały prasowe

Mistrz świata muay thai Mariusz Ciesliński i zawodnik federacji Babilon MMA Michał Bobrowski to goście 7 edycji Projektu Wojownik. Spotkanie z weteranami Wojska Polskiego odbędzie się 14-15 listopada br. w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Mariusz Cieśliński to pierwszy Polak, który wywalczył tytuł zawodowego mistrza świata w tajskim boksie. Miało to miejsce w 2005 roku w Nowym Jorku, gdzie pokonał tajlandzkiego zawodnika Faphimaia Bunkerda. W swojej bogatej karierze Cieśliński wielokrotnie wygrywał mistrzostwa świata i Europy w kickboxingu i muay thai.

 

Michał Bobrowski to wschodząca gwiazda MMA, wychowanek Cieślińskiego. W swojej ostatniej walce, podczas gali Babilon MMA pokonał Szymona Kołeckiego. Jest Amatorskim Mistrzem Polski MMA Full Contact 2013, wielokrotnym medalistą mistrzostw polski w kickboxingu , brazylijskim jiu-jitsu, taekwon-do oraz MMA.

 

„To budujące, że wojsko tak poważnie podchodzi do sportów walki. Widać coraz więcej inicjatyw z tym związanych. A zaangażowanie weteranów dodatkowo nas motywuje by zajęcia były interesujące i intensywne zarazem”- podkreślił Ciesliński.

 

W zajęciach w Świętoszowie weźmie udział kilkudziesięciu weteranów, głównie z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy pełnili misję min. w Afganistanie, Iraku czy Czadzie.

 

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju, a także zainteresowanie sportami walki, jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. Akcja polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów oraz instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

 

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC, czołowej europejskiej organizacji czyli KSW oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu oraz będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

 

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni.

 

Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD).

 

Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

 

Projekt zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Wrocław oraz Kraków gdzie będą zaproszeni do udziału weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

 

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

 

Po raz kolejny weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt.

KN, inf. prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze