Kluby zdecydowały. Premier League skorzysta z VAR

Piłka nożna
Kluby zdecydowały. Premier League skorzysta z VAR
fot. PAP

Podczas czwartkowego zebrania akcjonariuszy Premier League, kluby przegłosowały decyzję o wprowadzeniu systemu VAR do rozgrywek. Technologia będzie wspomagać brytyjskich arbitrów od przyszłego sezonu.

- W porozumieniu z klubami podjęliśmy decyzję o zastosowaniu systemu VAR do rozgrywek od następnego sezonu. Do tego czasu sędziowie będą testowali technologię podczas odtworzonych spotkań. Kluczowe w podjęciu decyzji było doświadczenie z ubiegłego roku w Pucharze Anglii, Carabao Cup, a także obserwacja lig zagranicznych. Zarząd rozgrywek zwróci się teraz z oficjalną prośbą do IFAB oraz FIFA o pozwolenie na wprowadzenie systemu wideoweryfikacji - poinformowała w oficjalnym stanowisku Premier League.

System był już testowany w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym sezonie sędziowie mogli korzystać z wideoweryfikacji podczas meczów Pucharu Anglii. Zarówno kibice, jak i drużyny byli zdania, że nowa technologia opóźnia grę i przerywa jej ciągłość. W kwietniu podczas pierwszego głosowania kluby odrzuciły propozycję wprowadzenia VAR. Narastająca liczba błędów, jakich dopuścili się angielscy arbitrzy, zmusiła członków Premier League do zmiany opinii.

Dyskusja wobec konieczności wprowadzenia VAR nabrała tempa po kontrowersyjnej wypowiedzi Charliego Austina. Napastnik Southampton po niesłusznie zremisowanym meczu z Watford (1:1) nazwał decyzje sędziów żartem. Piłkarz wytknął błędy organizacyjne całej lidze i przyznał, że czuje się oszukany. Jego mocne słowa musiały okazać się prawdziwe, ponieważ Komisja Ligi zrezygnowała z ukarania Anglika.

VAR, czyli wideoweryfikacja sytuacji na boisku przez sędziego głównego oraz arbitrów znajdujących się w wozie transmisyjnym, miał swój debiut w 2016 roku. Wtedy to zaczęto z niego korzystać we włoskiej Serie B. Od sezonu 2017/2018 jest używany m.in. w Bundeslidze, LOTTO Ekstraklasie oraz podczas meczów FIFA. VAR będzie również wykorzystywany od następnej edycji Ligi Mistrzów.

MM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze