El. ME U-21: Emocje w Zabrzu! Portugalia bliżej awansu

To był naprawdę bardzo interesujący mecz, w którym nie brakowało akcji cios za cios oraz świetnych interwencji bramkarzy. To jednak reprezentacja Portugalii po zaciętym boju wygrała z Polską 1:0 w pierwszym spotkaniu barażowym i zrobiła duży krok w stronę awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy do lat 21.

Pierwszy kwadrans był bardzo optymistyczny w wykonaniu naszego zespołu. Podopieczni Czesława Michniewicza charakteryzowali się agresywnością i zaangażowaniem. Najlepszą okazję do zdobycia bramki miał Konrad Michalak, który dostał piłkę z głębi pola od Patryka Dziczka i oddał strzał z narożnika pola karnego. Jego uderzenie zostało jednak zablokowane przez defensora rywali.

Im bliżej końca pierwszej połowy, tym bardziej nasiliła się przewaga Portugalczyków, którzy swobodnie wymieniali futbolówkę na połowie Biało-Czerwonych. Momentami wyglądało to tak, jakby Polacy grali jednego zawodnika mniej. Kultura gry, świetne umiejętności techniczne oraz zgranie całego zespołu sprawiało, że piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego nie mieli problemów z przedostaniem się pod nasze pole karne. Kilkukrotnie dośrodkowania na jedenasty metr musiał wyłapywać Kamil Grabara. W 25. minucie ekipa Rui Jorge aż trzykrotnie zbliżyła się na piąty metr od naszej bramki, ale nie potrafiła swoich akcji sfinalizować.

Kilka chwil później było już jednak 1:0 dla Portugalii, która w najmniej oczekiwanym momencie objęła prowadzenie, wykorzystując dwójkowy kontratak. Kapitalną asystą popisał się Joao Felix, który ruszył prawym skrzydłem i dograł piłkę w polu karnym do nadbiegającego Diogo Joty. Ten umieścił futbolówkę do pustej bramki.

W samej końcówce pierwszej połowy obie reprezentacje stworzyły sobie podobne sytuacje. Najpierw Felix oddał strzał, który wybronił Grabara, a następnie w analogiczny sposób Szymon Żurkowski próbował zaskoczyć Perierę, ale ten wybił piłkę nad poprzeczkę.

W drugiej połowie emocji nie brakowało. Polskiemu zespołowi nie można zarzucić braku determinacji, zaangażowania oraz walki, natomiast w kontekście jakości piłkarskiej lepsi byli Portugalczycy. To nie zmienia faktu, że nasi reprezentanci mieli kilka okazji do wyrównania.

W trakcie tego meczu co chwila któraś z drużyn przejmowała inicjatywę. W bramce znakomicie spisywali się Kamil Grabara oraz Joel Pereira. Głównie dzięki golkiperom, kibice w Zabrzu nie oglądali więcej bramek.

Dobrą zmianę w tym spotkaniu dał Filip Jagiełło, który zastąpił Sebastiana Szymańskiego. Aktywny był również Kamil Jóźwiak, który wszedł w miejsce Konrada Michalaka. Obaj zmiennicy sprawili, że momentami naprawdę niewiele brakowało do remisu. W końcowych minutach to Portugalia cofnęła się głęboko pod swoje pole karne, broniąc korzystnego wyniku. Nie brakowało sporej liczby dośrodkowań oraz strzałów, lecz na tablicy świetlnej cały czas rezultat przemawiał za przyjezdnymi.

Ostatecznie to Portugalia wygrała 1:0 i przed rewanżem 20 listopada jest bliżej awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy do lat 21. Jeżeli jednak nasi kadrowicze zagrają z takim samym zaangażowaniem, wówczas wszystko jest jeszcze możliwe. Transmisja z drugiego starcia również w Polsacie Sport Extra.

Polska - Portugalia 0:1 (0:1)
Bramka: Jota 30

Polska: Kamil Grabara – Robert Gumny, Mateusz Wieteska, Krystian Bielik, Kamil Pestka – Konrad Michalak (67. Kamil Jóźwiak), Patryk Dziczek, Bartosz Kapustka, Szymon Żurkowski, Sebastian Szymański (72. Filip Jagiełło) – Dawid Kownacki (77. Karol Świderski)

Portugalia: Joel Pereira – Diogo Goncalves, Jorge Fernandes, Diogo Leite, Yuri Ribeiro – Andre Horta (od 86. min. Bruno Costa), Stephen Eustaquio, Joao Carvalho, Gedson Fernandes, Joao Felix (75. Rafael Leao), Diogo Jota (65. Heriberto Tavares)

Relacja zakończona

Koniec meczu! Po ciekawym i emocjonującym boju reprezentacja Polski przegrywa z Portugalią 0:1 w pierwszym meczu barażowym do Euro U-21. Rewanż 20 listopada. Dziękujemy za śledzenie relacji.

Rzut rożny dla Polski, ale Portugalia wybiła piłkę.

Sędzia dolicza trzy minuty.

Świetne dośrodkowanie Jagiełły na głowę Kapustki, ale jego strzał obok bramki.

Bruno Costa za Andre Horte.

Na trybunach słychać Mazura Dąbrowskiego. Czy to pomoże naszym piłkarzom w strzeleniu gola?

Tym razem to Portugalczycy zamknięci przed własnym polem karnym.

Dziesięć minut do końca regulaminowego czasu gry. Polaków z pewnością stać na remis.

Na trybunach w Zabrzu ponad 12 tysięcy kibiców.

Tym razem to Polska mogła strzelić gola! W ostatniej chwilii z linii bramkowej piłkę wybił Pereira. Cios za cios!

Kompletnie niewidoczny Kownacki zostaje zmieniony przez Karola Świderskiego.

Fenomenalna obrona Grabary! Tavares odegrał wzdłuż linii bramkowej do Carvalho, który z kilku metrów nie dał rady umieścić piłki w siatce.

Joao Felix zmieniony przez Rafaela Leao.

Ależ niewiele brakowało do remisu! Jóźwiak zgrał piłkę przed pole karne do Jagiełły, a jego strzał końcówkami palców wybił Pereira.

filip Jagiełło za Szymańskiego.

Próba Żurkowskiego z dystansu. Pereira wypuścił piłkę z rąk, ale zabrakło kogoś z dobitką.

Szymański faulował w ataku.

Groźnie pod bramką Portugalii! Spore zamieszanie, zgranie głową do środka, ale strzał Dziczka zablokowany.

Rzut wolny dla Polski z bocznego sektora boiska.

Kamil Jóźwiak za Michalaka.

Za chwilę zmiana także w naszym zespole. Gotowy do wejścia jest Jóźwiak.

Zmiana w ekipie Portugalii. Diogo Jota opuszcza plac gry, a w jego miejsce wchodzi Heriberto Tavares.

Dośrodkowanie w pole karne i spokojnie piłkę łapie Pereira.

Michalak wywalczył rzut rożny dla Polski.

Kolejna żółta kartka, tym razem dla Roberta Gumnego.

Dośrodkowanie w pole karne, ale nie opanował piłki Michalak.

Nieudany strzał Żurkowskiego. Jego uderzenie wysoko nad bramką.

Scenariusz podobny do tego co było widoczne przez większą część pierwszej połowy. Portugalia długo utrzymuje się przy piłce.

Kolejna strata piłki Kownackiego.

Kolejny rzut wolny dla Portugalii i szansa na dośrodkowanie w pole karne.

Rzut wolny dla Portugalii. Dośrodkowanie po którym piłkę przechwycili Polacy. Szansa na kontrę została jednak zaprzepaszczona niedokładnym podaniem Kownackiego.

Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Ukarany nią za faul Bartosz Kapustka.

Gra wznowiona. Przy piłce Polacy.

Przerwa w grze. Jeden z Portugalczyków, Joao Felix leży na murawie po starciu z Krystianem Bielikiem.

Zaczynamy drugą połowę! Oba zespoły bez zmian.

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Polska przegrywa z Portugalią 0:1. Pierwsze dwadzieścia minut dobre w wykonaniu naszego zespołu, ale w dalszej fazie rywalizacji to przeciwnicy doszli do głosu. Jak będzie w drugiej części meczu? Wracamy za kwadrans.

Wreszcie zryw Biało-Czerwonych! Żurkowski zszedł do środka i oddał mocny strzał z narożnika pola karnego. Piłkę po ręce Pereiry powędrowała nad poprzeczką.

Portugalia bez większych problemów wymienia piłkę na naszej połowie. Polacy bezradnie muszą biegać.

Nieporozumienie pomiędzy Kapustką i Szymańskim, w efekcie strata piłki.

Chwilę później indywidualna akcja Felixa, który wpadł w pole karne, oddał strzał, który obronił Grabara.

Trzech Polaków ruszyło do przodu, ale dośrodkowanie z prawego skrzydła zablokowane.

Swobodna gra przyjezdnych.

Rzut rożny dla Portugalii. Krótkie wykonanie i jeszcze jeden korner.

Pół godziny gry za nami. Po dobrym początku, agresywnej grze, nic nie wskazywało, że stracimy bramkę.

Goool!!! Niestety, tracimy bramkę po kontrataku. Prawym skrzydłem ruszył Joao Felix, który zagrał w pole karne do Diogo Joty, a ten z kilku metrów umieścił piłkę do pustej bramki.

Faul Bielika na połowie boiska. Polak upomniany przez arbitra.

I znowu to samo! Dwie niemal identyczne sytuacje Portugalii w naszym polu karnym. Piłka znalazła się kilka metrów od bramki Grabary, ale zabrakło finalizacji.

Duże szczeście naszego zespołu po zamieszaniu w polu karnym.

Szymański faulowany na połowie boiska.

Zadowolony z pierwszych minut naszego zespołu jest Tomasz Smokowski.

Walka i zaangażowanie polskiego zespołu. To się może podobać.

Skrzydłowa akcja Michalaka, ale jego płaskie dośrodkowanie zbyt głębokie, prosto w ręce Pereiry.

Rzut rożny dla gości, ale ponownie dobrze Grabara, który chwycił futbolówkę.

Dośrodkowanie na piąty metr od bramki Grabary, ale bramkarz Liverpoolu łapie piłkę.

Nieporozumienie pomiędzy bramkarzem a obrońcą Portugalii. W konsekwencji rzut rożny dla Polski.

Strzał z dystansu Szymańskiego, ale spokojnie interweniuje Pereira.

Rzut wolny dla Polski na połowie Portugalii.

Kapitalne zagranie Dziczka, który z głębi pola uruchomił Michalaka. Ten oddał mocny strzał z narożnika pola karnego, ale został zablokowany.

Kownacki na spalonym.

Akcja ofensywna Polaków, dośrodkowanie w pole karne, ale zabrakło wykończenia.

Dośrodkowanie w pole karne, ale łapie piłkę Grabara.

Portugalia wymienia piłkę na naszej połowie.

Zaczynamy!

Czas na hymny.

Piłkarze obu drużyn już gotowi do wyjścia na murawę.

Już tylko minuty dzielą nas od pierwszego gwizdka. Przypomnijmy, że start meczu o godz. 18:00.

Według oficjalnych danych, na stadionie w Zabrzu ma zasiąść ok. 12 tysięcy kibiców.

Bilans dotychczasowych starć obu reprezentacji w tej kategorii wiekowej to jedno zwycięstwo, dwa remisy oraz cztery porażki Polaków. Bramki: 4-9.

Podopieczni Czesława Michniewicza w swojej grupie eliminacyjnej ustąpili pola Duńczykom, podczas gdy Portugalczycy musieli uznać wyższość Rumunii. W drugiej parze barażowej Grecja zmierzy się z Austrią.

Rewanż zaplanowano na 20 listopada w Portugalii.

Witamy w relacji pierwszego meczu barażowego do przyszłorocznych mistrzostw Europy U-21. Młodzieżowa reprezentacja Polski na stadionie Górnika w Zabrzu zmierzy się z równieśnikami z Portugalii. Początek starcia zaplanowano na godz. 18:00.