Wenjun Ju zapewniła sobie awans dzień wcześniej, już po dwóch półfinałowych partiach z Rosjanką Aleksandrą Kosteniuk, wygrywając 1,5:0,5.
 
Niedziela będzie dniem wolnym dla finalistek, które od poniedziałku rozegrają mecz o tytuł, składający się z czterech partii.
 
27-letnia Chinka to obecnie druga szachistka światowego rankingu (2568). Ustępuje tylko swojej rodaczce Yifan Hou (2658), która nie wystartowała w mistrzostwach. O rok starsza Łachno jest notowana na czwartym miejscu (2556).
 
W tegorocznych MŚ, rozgrywanych systemem pucharowym, w stawce 64 uczestniczek wystartowały dwie Polki. Monika Soćko (Hetman Katowice) odpadła w drugiej rundzie, a Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) w trzeciej.
 
Ubiegłoroczny turniej pucharowy o mistrzostwo świata kobiet, rozegrany w Teheranie, zakończył się nieoczekiwanym zwycięstwem Chinki Zhongyi Tan, która w finale pokonała po dogrywce faworyzowaną Ukrainkę Annę Muzyczuk (siostrę Marii) 3,5:2,5. W Chanty-Masyjsku Tan odpadła już w drugiej rundzie, po porażce 1,5:2,5 z reprezentantką Uzbekistanu Gulruchbegim Tochirjonową.