PlusLiga: Wyjazdowe zwycięstwo Aluron Virtu Warty Zawiercie

W spotkaniu kończącym 8. kolejkę PlusLigi siatkarze MKS Będzin przegrali z Aluron Virtu Wartą Zawiercie 2:3. Podopieczni trenera Marka Lebedewa odnieśli piąte zwycięstwo w obecnym sezonie.

Pierwszy set niemal od początku przebiegał po myśli gospodarzy. Wynikało to z dobrego przyjęcia i ze skutecznej gry w ataku (8:6, 14:10, 17:12). Przyjezdni słabo rozpoczęli to starcie, w całym secie oddali rywalom siedem punktów po błędach własnych. Jeden z niech – serwis Kamila Semeniuka w siatkę – zakończył tę partię (25:20).

W drugiej partii role się odwróciły. Tym razem to przyjezdni byli skuteczniejsi w ofensywie i od początku nadawali ton wydarzeniom na boisku. Trudna zagrywka, dobra współpraca blok–obrona i skuteczne kontry pozwoliły im uzyskać i utrzymywać przewagę (6:8, 7:11, 13:16). W końcówce gospodarze mieli jeszcze szansę na nawiązanie walki, jednak zepsuta zagrywka Jana Fornala oraz zerwany atak Adriana Buchowskiego dały rywalom ważne punkty (20:24). Grzegorz Bociek zamienił kontrę zawiercian na decydujący punkt (21:25).

Trzecia odsłona miała początkowo wyrównany przebieg, a wynik oscylował wokół remisu (9:9). Zawiercianie uzyskali przewagę po dwóch seriach: najpierw czterech (15:17), a potem trzech wygranych akcji (17:20). Później dwie ważne piłki skończył Semeniuk, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili punktową zagrywką (19:22). Dwa ostatnie punkty zdobyli goście po błędach rywali, a autowy serwis Tomasza Kowalskiego zakończył seta (21:25).

Set numer cztery rozpoczął się od wyraźnej przewagi gospodarzy (4:1, 8:4). Punkty bezpośrednio z zagrywki dołożyli Jakub Peszko (11:8) i Artur Ratajczak (13:9) i sytuacja w tej partii zaczęła układać się po myśli siatkarzy MKS. Gospodarze utrzymywali trzy, czteropunktowy dystans, a rywale nie zdołali odrobić strat. Lincoln Williams atakiem po bloku rywali ustalił wynik na 25:20.

W tie-breaku mocne otwarcie zaliczyli goście (1:5), którzy przy zmianie stron mieli dwa oczka zaliczki po ataku Semeniuka (6:8). Będzinianie byli blisko odrobienia strat (10:11), ale decydujące piłki padły łupem siatkarzy Aluron Virtu Warty. Skuteczne ataki Boćka dały im zarówno piłkę meczową (11:14), jak i punkt kończący to spotkanie (12:15).

Siatkarze z Zawiercia po ośmiu kolejkach zajmują szóste miejsce w tabeli; zdobyty punkt pozwolił będzinianom zepchnąć na ostatnie miejsce ekipę Asseco Resovii. Najwięcej punktów: Lincoln Williams (23), Jakub Peszko (12) – MKS; Grzegorz Bociek (21),  Kamil Semeniuk (18), Krzysztof Rejno (12), Bartosz Gawryszewski (11) – Aluron Virtu Warta. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (11–6) oraz zagrywką (8–5), przyjezdni w ataku (50–65). MVP: Bartosz Gawryszewski.

MKS Będzin – Aluron Virtu Warta Zawiercie 2:3 (25:20, 21:25, 21:25, 25:20, 12:15)

MKS: Adrian Buchowski, Mateusz Kowalski, Łukasz Kozub, Jakub Peszko, Artur Ratajczak, Lincoln Williams – Michał Potera (libero) oraz Rafał Faryna, Jan Fornal, Szymon Gregorowicz, Tomasz Kowalski, Jake Langlois.
Aluron Virtu Warta: Grzegorz Bociek, Bartosz Gawryszewski, Michał Masny, Krzysztof Rejno, Kamil Semeniuk, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Arshdeep Dosanjh, Marcin Kania, Mateusz Malinowski, Michał Żuk.

Wyniki pozostałych meczów 8. kolejki PlusLigi:

2018-11-16: Trefl Gdańsk – Asseco Resovia 1:3 (16:25, 25:22, 20:25, 22:25)
2018-11-16: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:0 (25:16, 25:22, 25:14)
2018-11-17: PGE Skra Bełchatów – ONICO Warszawa 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

2018-11-17: Chemik Bydgoszcz – GKS Katowice 3:1 (19:25, 25:21, 25:21, 25:15)
2018-11-18: Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel 1:3 (22:25, 25:27, 25:18, 14:25)
2018-11-18: Stocznia Szczecin – Cerrad Czarni Radom 3:1 (25:16, 25:23, 22:25, 25:23)