Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi wypłatę nagród siatkarzom

Siatkówka
Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi wypłatę nagród siatkarzom
fot. PAP

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów oraz niektórych innych ustaw, która da premierowi możliwość przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia sportowe. Umożliwi to wypłacenie siatkarzom obiecanych premii za obronę mistrzostwa świata.

"Zgodnie z projektem, prezes Rady Ministrów będzie mógł przyznawać osobom fizycznym – w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne – nagrody specjalne ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa. Obecnie możliwość przyznawania nagród lub wyróżnień o charakterze specjalnym mają m.in. ministrowie kierujący działami administracji rządowej, natomiast możliwości takiej nie ma premier" - zaznaczono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

 

Jak dodano, projekt przewiduje ponadto, że "nagroda specjalna przyznana przez szefa rządu będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie będzie także wliczana do dochodu służącego do ustalania prawa do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej".

 

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

 

W połowie października premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu dodatkowej dotacji Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej w wysokości 15 mln zł. Zaznaczono wówczas, że część tej sumy ma zostać przeznaczona na premie dla zawodników i sztabu szkoleniowego, którzy zdobyli pod koniec września mistrzostwo świata, broniąc tym samym tytułu. Później okazało się, że uniemożliwia to obowiązująca obecnie ustawa.

 

Minister sportu Witold Bańka w poniedziałek na antenie radia RMF FM zaznaczył, że siatkarze otrzymają trzy miliony złotych.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze