Norwescy działacze wezmą udział w pogrzebie Gmitruka

Sporty walki
Norwescy działacze wezmą udział w pogrzebie Gmitruka
fot. PAP

Wiadomość o śmierci Andrzeja Gmitruka, który w latach 1988-1998 był trenerem kadry Norwegii wywołała duże poruszenie w norweskim środowisku bokserskim. Tamtejsza federacja planuje wysłać delegację na pogrzeb „najlepszego trenera w historii kraju”.

„We wtorek otrzymaliśmy szokującą wiadomość o śmierci w pożarze domu naszego niezapomnianego szkoleniowca. Jest to czarny dzień w historii norweskiego boksu. Andrzej był nie tylko jednym z najlepszych trenerów świata, lecz także wspaniałą osobą, której będzie nam bardzo brakowało. Norweski boks dzięki jego szerokim kontaktom międzynarodowym bardzo zyskał” - powiedział sekretarz generalny norweskiej federacji bokserskiej Erik Nilsen.
 
Wiadomość o śmierci Gmitruka została we wtorek podana w norweskich mediach, ale tylko przez telewizję NRK. W środę śmierć byłego szkoleniowca norweskiej kadry była już opisywana szerzej, z komentarzami wychowanków Polaka.
 
Gmitruk odkrył i trenował jednego z największych norweskich talentów Ole Klemetsena. Startujący w wadze półciężkiej zawodnik zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w Goeteborgu w 1991 i w tym samym roku brąz mistrzostw świata w Sydney. Na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku zajął piąte miejsce.
 
Klemetsen, nazywany „Oczko” i opisywany jako enfant terrible norweskiego sportu, karierę zawodową rozpoczął w 1992 roku w Las Vegas jako „Złoty Wiking”. Wygrał 45 walk, przegrał sześć, zdobył tytuł mistrza świata czterech federacji.
 
47-letni były bokser, który zakończył karierę w 2001 roku powiedział na łamach dziennika „Aftenposten”, że Gmitruk był nie tylko trenerem, lecz opiekunem, wychowawcą i przyjacielem. Przyznał, że dopiero pod jego wpływem zaczął prowadzić spokojniejsze życie.
 
„Andrzej był nie tylko trenerem, lecz kimś więcej. Bardzo interesował się moją rodziną i pomagał mi na wszystkich polach życia. Bez wątpienia nie osiągnąłbym tyle bez jego pomocy. Pracowaliśmy przez lata jako bardzo zgrany zespół i wiadomość z Polski jest dla mnie szokiem” - podkreślił Klemetsen.
 
"Aftenposten" przypomniał, że Gmitruk szkolił także takich brokserów jak Thomas Hansvoll i Anders Styve.
 
Hansvoll napisał w mediach społecznościowych: „byłeś moim najlepszym trenerem i będzie mi Cię bardzo brakować”.
ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze