Szczyrk szykuje się do narciarskiej zimy
W grudniu ruszą wyciągi narciarskie w trzech największych ośrodkach w Szczyrku w Beskidach – zapowiedzieli w czwartek ich właściciele. Kurort w nowy sezon wchodzi m.in. z nową koleją linową i trasą łączącą Szczyrk Mountain Resort z Centralnym Ośrodkiem Sportu.
- Po raz kolejny mamy się czym chwalić. Szczyrk to już inna jakość niż jeszcze kilka lat temu. Zaczynamy sezon w doskonałych nastrojach – podkreślił burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.
Najpoważniejsze inwestycje przez sezonem poczynił największy ośrodek – Szczyrk Mountain Resort. Jego dyrektor Grzegorz Przybyła uważa, że kluczowe znaczenie miała budowa nowej kolei z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę. - Powstał wyciąg z sześcioosobowymi kanapami, które mają osłony przed wiatrem i podgrzewane siedzenia. To nasza najdłuższa kolej. Liczy blisko 1,7 tys. m. W ciągu godziny może wywieźć na górę 2 tys. osób – powiedział.
SMR wybudował także 700-m trasę, która łączy Zbójnicką Kopę z należącą do Centralnego Ośrodka Sportu nartostradą Ondraszek. W ten sposób ośrodki zostały połączone w obu kierunkach. Dotychczas można było jedynie zjechać ze Skrzycznego w kierunku Hali Skrzyczeńskiej. Żeby jednak wrócić na trasy COS narciarze musieli podchodzić pod górę.
Zdaniem szefa szczyrkowskiego COS Ireneusza Furczyka, ta inwestycja oznacza prawdziwy przełom na Skrzycznem. - W końcu cały masyw został połączony. Na to czekało bardzo długo wielu narciarzy. Teraz Skrzyczne może aspirować do miana najważniejszej narciarskiej góry w Polsce – podkreślił.
Grzegorz Przybyła dodał, że SMR latem zmodernizował także 5 km tras i rozbudował system naśnieżania, którego wydajność powiększyła się o 100 proc.
Dyrektor dodał, że SMR nauczony doświadczeniem z ubiegłego sezonu, gdy silny wiatr unieruchamiał wyciągi, zainwestował też w systemy, które zminimalizują ten problem. To m.in. stabilizatory do „kanap” neutralizujące podmuchy.
Według planów właścicieli wyciągi w SMR ruszą już 15 grudnia.
Dyrektor COS Ireneusz Furczyk powiedział, że na Skrzycznem letnie inwestycje przede wszystkim dotyczyły poprawy systemu naśnieżania, zwłaszcza w dolnych partiach. - Naśnieżanie tras ruszy w przyszłym tygodniu. Wówczas mają nadejść większe mrozy. Górale przepowiadają zimę stulecia, więc narciarze z pewnością będą zadowoleni – powiedział.
Jako pierwszy z największych ośrodków w Szczyrku w tym sezonie ruszy Beskid Sport Arena w Biłej. Zdaniem Michała Słowioczka, dyrektora ds. rozwoju, stanie się to już 1 grudnia. - To możliwe dzięki temu, że wytwarzamy i magazynujemy śnieg, który zostanie rozłożony na trasie. Od początku października wyprodukowaliśmy go już ponad 4 tys. m sześc – powiedział.
Słowioczek dodał, że BSA rozwinęło też zaplecze gastronomiczne, a nowości przygotowała szkoła narciarska. Będzie można m.in. szkolić się tak, jak narciarze wyczynowi – z tyczkami, bramkami, wideoanalizą i pomiarem czasu.
Sabina Bugaj, szefowa informacji turystycznej w Szczyrku powiedziała, że narciarze - podobnie jak w poprzednim sezonie – będą mogli skorzystać w mieście z darmowych skibusów, które będą bardzo często kursowały. Kurort położony w dość wąskiej dolinie i jest to jeden ze sposobów, by zmierzyć się z problemem korków. W sezonie przez miasto przejeżdża wiele tysięcy samochodów.
Od 15 grudnia, początkowo w weekendy, a później codziennie, z Katowic do Szczyrku narciarzy przywiezie prywatny przewoźnik. Peter Jancovic, szef firmy Zebrabus.pl powiedział, że będzie to linia ekspresowa. Rano wyjadą z Katowic dwa autobusy w kilkudziesięciominutowym odstępie. Zatrzymają się w Tychach, a potem już w Szczyrku: Skalitem, pod Skrzycznem i na Solisku. Powrót zaplanowano na godz. 16.10.
- Cieszymy się, bo ułatwi to Ślązakom dojazd do Szczyrku i zarazem ograniczy ilość samochodów – podkreśliła Sabina Bugaj.
Szczyrk w tej chwili jest największym w Polsce ośrodkiem narciarskim. Łączna długość tras wynosi tu ok. 40 km. W sumie z sąsiednimi gminami: Brenną, Istebną, Ustroniem i Wisłą, liczba ta przekracza 80 km.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze