KMŚ siatkarzy 2018: Grupa A – trudni rywale PGE Skry Bełchatów

Siatkówka

Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarzy 2018 zostaną rozegrane od 26 listopada do 2 grudnia w Polsce. W grupie A, która swoje mecze rozgrywać będzie w Płocku, zagrają: PGE Skra Bełchatów, Cucine Lube Civitanova, Fakieł Nowy Urengoj oraz Zenit Kazań.

O klubowe mistrzostwo świata 2018 rywalizować będzie osiem drużyn (wśród nich dwie z Polski) podzielonych na dwie grupy. Zdaniem ekspertów, siatkarze z Bełchatowa trafili na zdecydowanie trudniejszych rywali, niż drużyna Asseco Resovii, która zmierzy się na Podpromiu z irańską drużyną Khatam Ardakan, brazylijską Sadą Cruzeiro oraz włoskim Trentino Volley. Do półfinałów, które zostaną rozegrane w Częstochowie, awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.

 

PGE Skra Bełchatów (Polska, mistrz kraju-gospodarza)

 

W 2018 roku bełchatowianie po raz dziewiąty w historii wywalczyli tytuł mistrza Polski. Na początku obecnych rozgrywek prezentują jednak wahania formy. PGE Skra ma w składzie aż pięciu siatkarzy, którzy legitymują się tytułem mistrza świata: trzech z 2018 roku (Jakub Kochanowski, Grzegorz Łomacz, Artur Szalpuk) oraz dwóch z 2014 roku (Karol Kłos, Mariusz Wlazły). Ważną rolę w drużynie odgrywa też irański przyjmujący Milad Ebadipur.

 

Siatkarze z Bełchatowa po raz piąty startują w Klubowych Mistrzostwach Świata. Wcześniejsze występy przyniosły dwa srebrne medale (2009, 2010), jeden  brąz (2012) oraz czwarte miejsce wywalczone przed rokiem. Czy i tym razem uda się ekipie PGE Skry wyjść z grupy?

 

Cucine Lube Civitanova (Włochy, dzika karta)

 

Siatkarze Lube byli w minionym sezonie drużyną przegranych finałów. W walce o mistrzostwo Italii ulegli Sir Safety Conad Perugia po pięciomeczowym boju; w finale Pucharu Włoch również górą była Perugia (3:1). W finale Ligi Mistrzów podopieczni trenera Giampaolo Medei przegrali po kapitalnym boju z Zenitem Kazań 2:3 (15:17 w tie-breaku). Kilka miesięcy wcześniej, w grudniu 2017 roku ekipa ze stolicy Tatarstanu również zwyciężyła w starciu z Lube, wygrywając 3:0 w finale Klubowych Mistrzostw Świata.

 

Czy w tym sezonie siatkarzom Lube uda się wreszcie wygrać jakiś finał? Być może uda się im ta sztuka podczas KMŚ 2018? Mają w tym pomóc wzmocnienia z Ameryki. Z brazylijskiej Sady Cruzeiro ściągnięto dwóch graczy pochodzących z Kuby: przyjmującego Joandry Leala oraz środkowego Roberlandy Simona. Z Azimut Modena przyszedł natomiast doświadczony brazylijski rozgrywający Bruno Rezende. To oni, wraz z Osmany Juantoreną, Draganem Stankoviciem i Cwetanem Sokołowem powinni decydować o sile Lube.

 

● Fakieł Nowy Urengoj (Rosja, dzika karta)

 

Szósta drużyna poprzedniego sezonu rosyjskiej Superligi, zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata dzięki dzikiej karcie. Klub powstał w 1996 roku i w lidze rosyjskiej nie zanotował do tej pory spektakularnych sukcesów (najlepszy wynik to brązowy medal wywalczony  w 2009 roku). Na arenie międzynarodowej wywalczyli Puchar CEV (2007) oraz Puchar Challenge (2017).

 

W składzie ekipy z Nowego Urengoju jest kliku reprezentantów Rosji (Jegor Kluka, Dmitrij Wołkow), kilku utalentowanych, młodych siatkarzy oraz dwóch obcokrajowców: środkowy Artur Udrys z Białorusi i libero Erik Shoji z USA. Drużynę prowadzi włoski trener Camillo Placi.

 

●  Zenit Kazań (Rosja, obrońca tytułu i zwycięzca Ligi Mistrzów CEV)

 

Dziesięciokrotny mistrz Rosji (triumfy w pięciu ostatnich sezonach) i sześciokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów (w tym w czterech poprzednich latach) będzie jednym z głównych faworytów KMŚ 2018. Siatkarze trenera Władimira Alekno będą bronić tytułu wywalczonego przed rokiem w Krakowie.

 

W drużynie ze stolicy Tatarstanu zaszła jedna zasadnicza zmiana. Wilfredo Leon – jeden z najlepszych siatkarzy świata ostatnich lat – odszedł do ligi włoskiej, do Sir Safety Perugia. Ma go zastąpić Francuz Earvin N’Gapeth, ale czy zdoła on uzyskać wysoką formę już na Klubowe Mistrzostwa Świata? Jeśli nie on, to tacy gracze jak atakujący Maksim Michajłow i amerykański przyjmujący Matthew Anderson powinni rozdawać karty podczas turnieju w Polsce.

 

Terminarz i plan transmisji meczów grupy A KMŚ siatkarzy 2018:

 

2018-11-26: PGE Skra Bełchatów – Cucine Lube Civitanova (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2018-11-26: Zenit Kazań – Fakieł Nowy Urengoj (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)

 

2018-11-27: Cucine Lube Civitanova – Zenit Kazań (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2018-11-27: Fakieł Nowy Urengoj – PGE Skra Bełchatów (wtorek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

 

2018-11-29: Fakieł Nowy Urengoj – Cucine Lube Civitanova (czwartek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2018-11-29: PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

 

W załączonym materiale wideo analiza szans PGE Skry Bełchatów w KMŚ 2018 z magazynu #7strefa.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie