PŚ w biegach: Biełorukowa i Bolszunow najlepsi w sprincie w Kuusamo

Rosjanie Julia Biełorukowa i Aleksander Bolszunow wygrali w sobotę pierwsze zawody sezonu 2018/2019 Pucharu Świata w biegach narciarskich - sprint techniką klasyczną (1,4 km) w fińskim Kuusamo. Wszyscy Polacy odpadli w eliminacjach.

Na finiszu Biełorukowa wyprzedziła Szwedki: o 1,12 s Maję Dahlqvist i o 1,51 Idę Ingemarsdotter. Inna ze szwedzkich zawodniczek w finale Stina Nilsson zajęła szóste miejsce ze stratą 12,33.

W decydującym biegu mężczyzn wystąpiło czterech Norwegów i dwóch Rosjan. Jeszcze na ostatnich metrach prowadził Johannes Hoesflot Klaebo i wydawało się, że jego zwycięstwo jest niezagrożone. Dla pewności zerknął w lewą stronę, ale tam nie było żadnego z rywali. Tymczasem po prawej stronie norweskiego narciarza "wyskoczył" Bolszunow i minął go tuż przed metą. Klaebo długo nie mógł pogodzić się z tą porażką poniesioną na własne życzenie.

Na trzeciej pozycji uplasował się jego rodak Eirik Brandsdal.

Polacy nie zdołali zakwalifikować się do ćwierćfinałów. W eliminacjach Maciej Staręga był 52., a Kamil Bury 53. Obaj stracili niespełna 13 sekund do Klaebo. Z kolei Halina Łętocha zajęła 70. miejsce, mając czas gorszy o prawie 30 sekund od Rosjanki Natalii Nieprajewej.