GP w pływaniu: Majchrzak i Polańska wygrali w Poznaniu

Inne
GP w pływaniu: Majchrzak i Polańska wygrali w Poznaniu
fot. Cyfrasport

Kacper Majchrzak (Warta Poznań) i Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn) zwyciężyli w Poznaniu w zawodach Grand Prix w pływaniu. To był ostatni sprawdzian dla kadrowiczów przed mistrzostwami świata na krótkim basenie (11-16 grudnia) w chińskim Hangzhou.

Trzecia w tym sezonie edycja GP miała rekordową frekwencję – na poznańskich Termach Maltańskich wystąpiło blisko 600 zawodników z 78 klubów. Nie wszyscy pływacy z krajowej czołówki wystartowali w zawodach. Zabrakło m.in. Alicji Tchórz i Dominiki Sztandery z Juvenii Wrocław, które przebywają obecnie z polską kadrą na mistrzostwach świata w ratownictwie wodnym w Australii.

 

Ich nieobecność wykorzystała 17-letnia Polańska, która zwycięstwo w imprezie zapewniła sobie w ostatnim swoim wyścigu. Wygrała na 400 ma stylem dowolnym ustanawiając rekord życiowy - 4:10.69. Dla Polańskiej było to pierwsze zwycięstwo w karierze.

 

W rywalizacji mężczyzn walkę o wygraną stoczyli Wojciech Wojdak, który triumfował w dwóch pierwszych edycjach GP oraz zawodnik miejscowej Warty Majchrzak. Obaj zawodnicy spotkali się w ostatnim starcie stylem dowolnym na 400 m. Wojdak wprawdzie wygrał z Majchrzakiem o 1,5 sekundy, ale wynik uzyskany przez pływaka Warty zapewnił mu dostateczną liczbę punktów potrzebnych do zajęcia pierwszej lokaty.

 

Majchrzak nie wystartuje jednak na mistrzostwach świata, bowiem nie spełnił wszystkich kryteriów wyznaczonych przez Polski Związek Pływacki.

 

Wypełniłem minimum kwalifikacyjne, ale nie znalazłem się w finale A na mistrzostwach Europy w Glasgow. Trochę słaby jest ten system, bowiem w Glasgow rywalizowaliśmy na długim basenie, a mistrzostwa świata są na krótkim. Trochę żałuję, że mnie zabraknie w Chinach, bo patrząc na moje życiówki, mógłbym nawiązać kontakt z czołówką. Tym bardziej, że większość moich rywali ma startować w tych zawodach. Teraz mogę skupić się już na najważniejszej imprezie w przyszłym roku, jaką będą dla mnie mistrzostwa świata na długim basenie - powiedział Majchrzak.

 

W Poznaniu zabrakło Radosława Kawęckiego. Tegoroczny wicemistrz Europy z Glasgow na 200 m st. grzbietowym z powodów rodzinnych w ostatniej chwili wycofał się z zawodów.

 

Ostatnią imprezą w tym roku będą mistrzostwa Polski, które rozegrane zostaną w Lublinie w dniach 18-22 grudnia.

 

Wyniki:
  
  mężczyźni
  
  1. Kacper Majchrzak (Warta Poznań)     2477 pkt
  2. Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko)     2435
  3. Bartosz Piszczorowicz (UKS G-8 Bielany) 2366
  
  kobiety
  
  1. Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn)  2411 pkt
  2. Milena Karpisz (AZS Łódź)       2350
  3. Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)    2335
MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze