MŚ w ju-jitsu: Jedenaście medali Polaków w Malmoe

Sporty walki
MŚ w ju-jitsu: Jedenaście medali Polaków w Malmoe
fot. PAP

Jedenaście medali – pięć srebrnych i sześć brązowych – zdobyli reprezentanci Polski w mistrzostwach świata w ju-jitsu, które od piątku do niedzieli (23-25 listopada)i rozgrywane były w szwedzkim Malmoe.

Wicemistrzami globu zostali: w formule ne-waza (walki w parterze) - Karolina Chłobuszewska (55 kg) i Bartosz Zawadzki (94 kg) oraz w fightingu – Dawid Karkosz (77 kg) i Arnold Ratajski (+94 kg), na co dzień dyrektor Zespołu Szkół w miejscowości Dłoń (w powiecie rawickim, Wielkopolska), który sprawił sobie prezent na 35. urodziny. Na drugim stopniu podium stanęła także drużyna.

 

W walkach finałowych Chłobuszewska przegrała z Belgijką Amal Amjahid, Zawadzki z reprezentującym Mołdawię Eldarem Rafigajewem, Karkosz z Francuzem Percy Kunsa, a Ratajski z Czarnogórcem Dejanem Vukceviciem.

 

- W fightingu bardzo dobry turniej w wykonaniu Arnolda Ratajskiego, który w drodze do finału wygrał m.in. z Rosjaninem Artjomem Pietruchinem. Ten z kolei wcześniej pokonał wielokrotnego medalistę mistrzostw świata i Europy Rafała Rissa. Dawid Karkosz z kolei w potyczce o awans do finału zwyciężył utytułowanego Niemca Andreasa Knebla – poinformował trener kadry w fightingu Jacek Szewczak.

 

Indywidualnie na najniższym stopniu podium MŚ stanęli: ne-waza - Anna Augustyn-Mitkowska (49 kg), Klaudia Mitko (62 kg), Wojciech Gryz (56 kg), Jędrzej Loska (62 kg) i Maciej Kozak (85 kg) oraz w fightingu Marta Walotek (62 kg).

 

Tuż za podium sklasyfikowani zostali: fighting - Rafał Riss (+94 kg), ne-waza - Magdalena Loska (70 kg), Justyna Sitko (+70 kg) i Tomasz Paczka (62 kg), Piotr Bagiński (94 kg).

 

Łącznie Polacy wygrali 44 z 54 walk, czym potwierdzili przynależność do najlepszych na świecie; w ścisłej czołówce są także Rosjanie, Francuzi czy Kanadyjczycy.

 

W zawodach drużynowych biało-czerwoni pokonali Kazachów i Belgów, a w finale stoczyli pasjonujący pojedynek z Francuzami. Ekipa „Trójkolorowych” triumfowała 6:5.

 

- Sytuacja zmieniała się raz na naszą, raz na korzyść przeciwników. Niestety, sędziowie nie uznali punktów zdobytych przez Justynę Sitko i Tomasza Krajewskiego, co sprawiło, że nie zdobyliśmy tytułu mistrzowskiego – dodał Szewczak.

 

W rywalizacji zespołowej odbywa się po pięć pojedynków w ne-wazie i fightingu oraz jeden w konkurencji duo.

 

W składzie polskiej reprezentacji w szwedzkich MŚ zabrakło m.in. dwóch utalentowanych zawodników: Patryka Urbana (62 kg) oraz Michała Łysiaka (77 kg), którzy kilka tygodni temu doznali kontuzji podczas młodzieżowych mistrzostw Europy we włoskiej Bolonii.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze