Porażka PGE Skry Bełchatów na pożegnanie z KMŚ 2018

Siatkarze PGE Skry Bełchatów przegrali w Płocku z Zenitem Kazań 1:3 w spotkaniu kończącym zmagania w grupie A Klubowych Mistrzostw Świata. Obie ekipy już wcześniej straciły szansę na awans do półfinału.

Brak szans na awans do czołowej czwórki KMŚ sprawił, że obaj trenerzy wystawili eksperymentalne składy; Władimir Alekno postawił praktycznie na drugą szóstkę. W pierwszym secie słabe przyjęcie i błędy własne pogrążyły bełchatowian. Siatkarze z Kazania dominowali od początku (3:8, 8:16) i przy takich stratach PGE Skra nie była w stanie wiele zdziałać w końcówce. Przestrzelona zagrywka Jakuba Kochanowskiego zakończyła tę jednostronną partię (16:25).

Drugą partię od mocnego uderzenia rozpoczęli gospodarze (5:0). Mistrzowie Rosji szybko zmniejszyli straty (8:7), ale dalsza część tej odsłony toczyła się przy przewadze bełchatowian (14:11, 20:15). Siatkarze PGE Skry pewnie wygrali tę partię 25:17, a w ostatniej akcji błąd przekroczenia linii popełnił Andriej Surmaczewski.

Set numer trzy również długo toczył się przy przewadze ekipy z Bełchatowa (16:12, 19:14). W końcówce, w dużym stopniu na własne życzenie, mistrzowie Polski roztrwonili tę zaliczkę. Ich koszmar rozpoczął się, gdy Zenit odrobił straty przy zagrywkach Aleksieja Kononowa (20:20). Partię zakończyła rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszła drużyna z Kazania. Potężny atak Nikity Aleksiejewa przyniósł porażkę gospodarzy 27:29.

W czwartej odsłonie siatkarze z Bełchatowa nie mogli dojść do siebie po fatalnej końcówce poprzedniego seta i szybko oddali inicjatywę rywalom (5:9, 8:15). W szeregach ekipy z Kazania dobrze prezentowali się Aleksiejew i Surmaczewski. W końcówce bełchatowianie próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale nie byli już w stanie odrobić strat i przegrali 21:25.

Najwięcej punktów: Jakub Kochanowski (15), Milan Katic (12), Piotr Orczyk (11) – PGE Skra; Andriej Surmaczewski (20), Nikita Aleksiejew (20) – Zenit. Obie ekipy popełniły sporo błędów własnych (33–34); gospodarze lepiej punktowali zagrywką (7–6), przyjezdni blokiem (8–9) oraz w ataku (41–49).

PGE Skra Bełchatów zakończyła turniej bez zwycięstwa. W dwóch rozegranych wcześniej meczach mistrzowie Polski przegrali z Cucine Lube Civitanova (1:3) i Fakiełem Nowy Urengoj (2:3). Z rywalizującej w Płocku grupy A do Final Four awansowały włoskie Cucine Lube oraz rosyjski Fakieł. W półfinałach, które zostaną rozegrane w Częstochowie (1–2 grudnia) dojdzie do konfrontacji Trentino Volley – Fakieł Nowy Urengoj oraz Asseco Resovia – Cucine Lube Civitanova.

PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań 1:3 (16:25, 25:17, 27:29, 21:25)

PGE Skra: Jakub Kochanowski, Milan Katic, Piotr Orczyk, Karol Kłos, Renee Teppan, Grzegorz Łomacz – Robert Milczarek (libero) oraz Artur Szalpuk, Kamil Droszyński.
Zenit: Andriej Surmaczewski, Nikita Aleksiejew, Aleksiej Kononow, Aleksiej Spiridonow, Wadym Lichoszerstow, Loran Alekno – Walentin Krotkow (libero) oraz Aleksiej Samojlenko, Maksim Michajłow.