Eliminacje Euro 2020. Poznajcie rywali Polaków

Piłka nożna

Sklasyfikowana w rankingu FIFA na 22. miejscu Austria jest najwyżej notowanym z rywali piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie G eliminacji mistrzostw Europy 2020. Biało-Czerwoni zmierzą się także z Izraelem, Słowenią, Macedonią i Łotwą. Poniżej prezentujemy sylwetki rywali i statystyki dotyczące ich poprzednich spotkań z reprezentacją Polski.

Austria

W rankingu FIFA zajmuje 22 miejsce, Polska jest obecnie 20. Największe sukcesy reprezentacja tego kraju odnosiła bardzo dawno. W 1934 roku zajęła 4. pozycję na mistrzostwach świata, a w 1954 była w nich trzecia. W tegorocznych rozgrywkach Ligi Narodów Austria grała w Dywizji B. W czterech meczach zdobyła siedem punktów i przegrała rywalizacje z Bośnią i Hercegowiną, wyprzedziła z kolei Irlandię Płn.   

 

Trenerem Austriaków jest Niemiec Franco Foda.

 

Polska grała z Austrią osiem razy. Wygrała cztery mecze, raz padł remis, a trzykrotnie zwyciężali nasi rywale. Stosunek bramek jest korzystny dla Polski: 18 strzelonych - 17 straconych.

 

Izrael


W rankingu FIFA zajmuje 90. miejsce. Największe sukcesy tej reprezentacja to ćwierćfinały mistrzostw Europy w 1968 i 1976 r. Grając w Dywizji C LN Izrael musiał uznać wyższość Szkocji, ale był lepszy od Albanii. Trenerem selekcjonerem jest Andreas Herzog z Austrii, w eliminacjach poprowadzi więc drużynę przeciwko swoim rodakom. To dobry znajomy Jerzego Brzęczka z czasów, gdy ten grał w lidze austriackiej.    

 

Z jedenastu meczów z Izraelem Polska wygrała pięć. Cztery razy kończyło się remisem, dwa spotkania wygrali rywale. W bramkach jest 22:14 dla Polski.

 

Słowenia

Sklasyfikowana w rankingu FIFA na 62. miejscu Słowenia nie odnosiła sukcesów na dużych imprezach. Kończyła je na fazie grupowej. W 2000 roku ME, 2002 i 2010 MŚ. Trener Matjaz Kek ma ratować drużynę, która ostatnio dołuje, spadła z Dywizji C LN, remisując w trzech meczach i przegrywając w trzech kolejnych. Ze Słowenią Polacy grali sześć razy, odnieśli dwa zwycięstwa, trzy razy remisowali remisy, a przegrali jeden raz. W bramkach prowadzimy 6:5.

 

Macedonia

W rankingu FIFA jest 68. Nigdy nie uczestniczyła w turnieju finałowym ME ani MŚ. Obecnie drużynę prowadzi trener Igor Angelovski, który wprowadził ją do Dywizji C LN. Wygrywając grupę w Dywizji D Macedonia wciąż ma szansę na awans do mistrzostw Europy właśnie z tych rozgrywek. Wtedy w eliminacjach z Polską się nie spotka. Do tej pory rozegrano trzy mecze Polska - Macedonia, dwa zwycięstwa naszej drużyny i jeden remis niosą ze sobą bilans bramkowy 8:2.

 

Łotwa

To najniżej notowany rywal kadry Jerzego Brzęczka, w rankingu FIFA jest 132.  W 2004 r. Łotwa grała w fazie grupowej ME i to jej największy w historii sukces. W Lidze Narodów grając w Dywizji D podopieczni Fina Miki-Matti Petteri Paatelainena cztery razy zremisowali, dwa razy przegrali. Polacy walczyli z Łotwą 13 razy. Dziewięć meczów wygrali, dwa zremisowali, Łotysze zwyciężyli dwukrotnie. W golach  35:15 dla biało-Czerwonych.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie