PŚ w biegach: Johaug znów najlepsza

Therese Johaug wygrała w Lillehammer narciarski bieg na dochodzenie na 10 km techniką klasyczną w Pucharze Świata. Norweżka, która zwyciężyła po raz trzeci w sezonie, a drugi w ciągu tygodnia, objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Polki nie startowały. Powracająca po dwóch sezonach zawieszenia za doping Johaug jest w tym sezonie jak na razie niepokonana na dystansach.

Tydzień wcześniej Johaug w efektownym stylu wygrała zmagania "klasykiem" na 10 km w Kuusamo, a w sobotę w Lillehammer triumfowała na tym samym dystansie techniką dowolną.

Dzień później ponowie wyraźnie wyprzedziła rywalki. Jako pierwsza na trasę ruszyła Charlotte Kalla, ale Szwedka dość szybko została wyprzedzona przez Norweżkę, która następnie systematycznie powiększała przewagę nad przeciwniczkami. Druga - ze stratą 16,8 sekundy - była inna reprezentantka "Trzech Koron" Ebba Andersson. Na trzeciej pozycji uplasowała się Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, która pojawiła się na mecie 17,9 s po słynniejszej rodaczce.

Johaug dzięki niedzielnemu sukcesowi awansowała na pozycję liderki w klasyfikacji generalnej, bo otrzymała 200 pkt za triumf w trzydniowych zmaganiach w Lillehammer. Na drugie miejsce przesunęła się Andersson, a na trzecie Kalla. Prowadząca dotychczas w cyklu Rosjanka Julia Biełorukowa, która w niedzielę była 11., jest szósta.

Johaug, która w klasyfikacji generalnej PŚ najlepsza była już dwukrotnie (2014 i 2016), jest faworytką także w obecnym sezonie. 30-letnia biegaczka we wrześniu 2016 roku miała pozytywny wynik kontroli antydopingowej. Została zdyskwalifikowana na 18 miesięcy i opuściła m.in. mistrzostwa świata w Lahti (2017) oraz tegoroczne igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

O godz. 11.45 w biegu na dochodzenie powalczą mężczyźni. Na liście startowej nie ma Polaków.