Kanadyjska sztangistka otrzymała olimpijskie złoto po sześciu latach

Inne
Kanadyjska sztangistka otrzymała olimpijskie złoto po sześciu latach
fot. PAP/EPA

Kanadyjska sztangistka Christine Girard otrzymała należny jej złoty medal igrzysk olimpijskich w Londynie więcej niż sześć lat po tej imprezie. Wówczas była trzecia w kategorii 63 kg, ale później zdyskwalifikowano obie lepsze od niej rywalki.

Ponowne testy ponad 1500 próbek pobranych od uczestników igrzysk w Londynie w 2012 roku i w Pekinie cztery lata wcześniej wykazały, że niedozwolone substancje przyjmowały m.in. reprezentantka Kazachstanu Maija Maneza oraz Rosjanka Swietłana Carukajewa - złota i srebrna medalistka konkurencji, w której rywalizowała Girard. Potwierdzono to w kwietniu tego roku.

 

33-letnia obecnie zawodniczka, która już nie uprawia sportu zawodowo, została pierwszą mistrzynią olimpijską z Kanady w tej dyscyplinie. Medal odebrała podczas specjalnej gali w Ottawie.

 

"Cieszę się tym momentem wraz ze wszystkimi Kanadyjczykami. To zwycięstwo naszych wartości. Wszyscy powinni zrozumieć, że niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, ani jaki sport uprawiasz, ciężka praca, determinacja i odrobina cierpliwości sprawiają, że twoje marzenia są w twoim zasięgu" - powiedziała Girard.

 

Kanadyjka otrzymała też z opóźnieniem brązowy medal z Pekinu, o czym dowiedziała się oficjalnie pod koniec 2016 roku. Zdyskwalifikowano wówczas drugą w konkursie olimpijskim Irinę Nekrassową z Kazachstanu.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze