Ekstraklasa: Nowe przepisy już od przyszłego sezonu

Piłka nożna
Ekstraklasa: Nowe przepisy już od przyszłego sezonu
fot. Cyfrasport

Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził obowiązek wystawiania w składach klubów LOTTO Ekstraklasy co najmniej jednego młodzieżowca. Ponadto PZPN zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej mogących przebywać jednocześnie na boisku. Przepisy wejdą w życie od sezonu 2019/20.

Wedle piątkowej uchwały zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, zawodnikiem o statusie młodzieżowca będzie piłkarz posiadający obywatelstwo polskie. Dotyczyć będzie to rownież zawodnika szkolonego w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym kończącym sezon, ukończy maksymalnie 21. rok życia.

 

Piłkarz przygotowujący się w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był zarejestrowany w takim klubie lub klubach, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy.

 

W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna musi kontynuować grę w zmniejszonym składzie. Na wypadek czerwonej kartki dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności zastępowania piłkarza seniora innym młodzieżowcem.

 

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie potraktowana zostanie jako wystawienie nieuprawnionego gracza. Taki mecz zostanie zakończony walkowerem na niekorzyść tejże drużyny.

 

Obowiązek przebywania na murawie młodzieżowca przez cały mecz obowiązuje już w 1. lidze, a od tego sezonu również w Pucharze Polski. Z kolei w 2. lidze piłkarzy o takim statusie musi być w zespole conajmniej dwóch.

 

Limit dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej w LOTTO Ekstraklasie obowiązuje od sezonu 2016/2017. Rok wcześniej trwał okres przejściowy – na boisku jednocześnie mogło występować trzech takich zawodników. Na piątkowym posiedzeniu zarządu PZPN te ograniczenia zostały zniesione.

PN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze