PlusLiga: Jurajscy Rycerze postawili się ZAKSIE

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali Aluron Virtu Wartę Zawiercie 3:1 w meczu 10. kolejki PlusLigi. Kędzierzynianie wciąż pozostają jedyną niepokonaną drużyną w ekstraklasie, a waleczni Jurajscy Rycerze po raz kolejny potwierdzili, że w tym sezonie mogą powalczyć o miejsce w czołowej szóstce.

W pierwszym secie wyrównana walka trwała do stanu 11:10, w kolejnych akcjach kędzierzynianie całkowicie przejęli inicjatywę. Dobra zagrywka i skuteczna gra w ofensywie pozwoliły im spokojnie zmierzać po zwycięstwo, które przypieczętował atak Sama Deroo (25:19).

Początek drugiej partii to kontynuacja dobrej gry siatkarzy ZAKSY, którzy w środkowej części uzyskali przewagę 15:12. Później Jurajscy Rycerze wyszli z okopów i rozpoczęli szarżę. Kluczem były dobre zagrywki Michala Masnego,  Kamila Semeniuka czy Krzysztofa Rejno (17:22). Siatkarze z Kędzierzyna zaczęli popełniać błędy, słabiej prezentowali się na przyjęciu, gorzej też w polu zagrywki. Seta skończył atakiem ze środka Bartosz Gawryszewski (20:25).

Set numer trzy toczył się przy wyraźnej przewadze gospodarzy (8:3, 17:10), ale siatkarze z Zawiercia mieli swoje szanse na odwrócenie losów tej partii. Największą przy zagrywkach Mateusza Malinowskiego, gdy po punktowej serii przewaga ZAKSY stopniała do dwóch oczek. To jednak tylko podrażniło kędzierzynian, którzy w końcówce seta dominowali na parkiecie. Odpowiedzieli skutecznymi zagrywkami Deroo (19:15) i Łukasza Wiśniewskiego (23:16). Skuteczny atak Aleksandra Śliwki ustalił wynik na (25:17).

Czwarta odsłona to od początku zacięta walka obu ekip, tocząca się przy przewadze zawiercian (5:8, 7:10, 15:18). Kędzierzynianie odrobili straty po serii trzech wygranych piłek (18:18) i set rozstrzygnął się w emocjonującej końcówce. Po ataku Semeniuka goście mieli piłkę setową, ale po chwili skuteczna odpowiedź Śliwki doprowadziła do rywalizacji na przewagi. Siatkarze z Zawiercia mieli piłki setowe w górze, ale wojnę nerwów wygrali gospodarze. Skuteczny atak Deroo i blok tego zawodnika na Boćku dały ZAKSIE decydujące punkty (28:26).

Najwięcej punktów: Sam Deroo (23), Łukasz Kaczmarek (14), Łukasz Wiśniewski (13) – ZAKSA; Grzegorz Bociek (19), Kamil Semeniuk (12) – Aluron Virtu Warta. Gospodarze gorzej punktowali w ataku (49–54), dominowali natomiast w bloku (14–5) i popełnili mniej błędów od rywali (23–30); asy serwisowe: 5–5. MVP: Sam Deroo.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:1 (25:19, 20:25, 25:17, 28:26)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Sam Deroo, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Brandon Koppers, Mateusz Sacharewicz, Łukasz Walawender, Grzegorz Wójtowicz.
Aluron Virtu Warta: Grzegorz Bociek, Bartosz Gawryszewski, Michał Masny, Krzysztof Rejno, Kamil Semeniuk, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Arshdeep Dosanjh, Mateusz Malinowski, Łukasz Swodczyk, Michał Żuk.

Wyniki, terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 10. kolejki PlusLigi:

2018-12-07: Trefl Gdańsk – ONICO Warszawa 1:3 (25:20, 18:25, 15:25, 14:25)
2018-12-08: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia  3:1 (25:23, 27:29, 25:18, 25:21)
2018-12-09: PGE Skra Bełchatów – Cerrad Czarni Radom (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-12-09: Indykpol AZS Olsztyn – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2018-12-10: MKS Będzin – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
                    Chemik Bydgoszcz – Stocznia Szczecin (przełożony).