MŚ w pływaniu: Sześcioro Polaków wystartuje w Hangzhou

Inne
MŚ w pływaniu: Sześcioro Polaków wystartuje w Hangzhou
fot. PAP

Sześcioro Polaków będzie rywalizowało od wtorku w chińskim Hangzhou w mistrzostwach świata na krótkim basenie. Od kilku lat zmagania na 25-metrowej pływalni są dla biało-czerwonych imprezą pocieszenia po słabym sezonie letnim.

Do Chin Polski Związek Pływacki wysłał najlepszych obecnie zawodników. W kadrze znaleźli się: Alicja Tchórz, Konrad Czerniak, Paweł Juraszek, Radosław Kawęcki, Jan Świtkowski oraz Wojciech Wojdak.
 
W najważniejszych imprezach sezonu, rozgrywanych na 50-metrowych basenach, Polacy z roku na rok prezentują się coraz słabiej. W 2015 z mistrzostw świata w Kazaniu udało im się przywieźć trzy medale. Rok później igrzyska olimpijskiej w Rio de Janeiro były jednak blamażem, na MŚ 2017 w Budapeszcie wywalczyli już tylko jeden krążek, a tegoroczne mistrzostwa Europy w Glasgow były pierwszymi od 1999 roku bez złotego medalu.
 
Zimowe zmagania na krótkiej pływalni, czy to w mistrzostwach świata, czy w mistrzostwa Europy, poprawiały nieco nastroje. Od 2012 roku złoty medal MŚ w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym nieprzerwanie zdobywa Kawęcki. Dwa lata temu w kanadyjskim Windsorze na podium stał jeszcze Wojdak, który był trzeci na 1500 m kraulem.
 
Szansa na to, że 27-letni głogowianin przedłuży swoją złotą serię nie jest jednak duża. W kadrze Rosji znalazł się bowiem Jewgienij Ryłow, który zdetronizował Kawęckiego latem w Glasgow.
 
Wojdak natomiast dużą część roku stracił z powodu problemów zdrowotnych. Ostatnio dobrze jednak prezentował się w zawodach Grand Prix Polski w Oświęcimiu oraz Poznaniu.
 
"Widać, że moja dyspozycja rośnie, mocniej trenuję, pływam coraz szybciej i generalnie czuję się coraz lepiej. Myślę, że odrobiłem już ten stracony przez kontuzję czas. Bardzo pomógł mi wrześniowy obóz w Stanach Zjednoczonych. Trenowaliśmy bardzo intensywnie przez trzy tygodnie w Miami. Jestem dobrej myśli" – przyznał przed wylotem do Chin.
 
Pierwsza sesja eliminacyjna rozpocznie się o godzinie 3.30 w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego. Zacznie Wojdak, który wystartuje na 400 m kraulem, później Kawęcki i Tchórz na 100 m stylem grzbietowym oraz Świtkowski na 200 m stylem zmiennym.
 
Kawęcki tytułu na 200 m bronił będzie dopiero w niedzielę. Dzień wcześniej Wojdak wystąpi w eliminacjach 1500 m.
ch, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie