PlusLiga: Zwycięstwo ONICO Warszawa, udany debiut Kurka

Siatkarze ONICO Warszawa pokonali 3:1 Indykpol AZS Olsztyn w spotkaniu 11. kolejki PlusLigi. Wydarzeniem meczu był debiut Bartosza Kurka w barwach drużyny ze stolicy. Atakujący wywalczył 21 punktów i zgarnął statuetkę MVP.

Kibice zapełnili trybuny Torwaru by zobaczyć w akcji Kurka i MVP ostatnich mistrzostw świata ich nie zawiódł. Pierwszy punkt w nowych barwach zdobył w trzeciej akcji meczu, skutecznym atakiem z prawego skrzydła (3:0). Gospodarze szybko wypracowali sobie wyraźną przewagę (10:6, 16:9) i kontrolowali sytuację, mając ogromną przewagę w ataku. Inna sprawa, że olsztynianie nie zagrali w tym secie na wysokim poziomie. Autowa zagrywka Miłosza Zniszczoła przyniosła gospodarzom ostatni punkt (25:18).

W drugim secie obie ekipy toczyły wyrównaną walkę do stanu 10:10. Później przewagę zaczęli budować siatkarze z Warszawy. Skuteczny atak Kurka, dwa błędy Marcela Luxa i zrobiło się 13:10, potem 15:11 i 18:13 po asie serwisowym Antoine Brizarda. W końcówce olsztynianie gonili wynik, zmniejszyli straty do dwóch oczek (21:19), ale pogrążyły ich błędy własne w kluczowych akcjach  tego seta (25:21).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy (5:0), ale później gra się wyrównała i olsztynianie łapali punktowy kontakt z rywalami (10:9, 14:13). Udało się im odrobić straty po błędzie Brizarda (15:15), a później uzyskali przewagę po asie serwisowym Jana Hadravy (17:18). Końcówka przebiegła po myśli siatkarzy Roberto Santilliego. Atak blok-aut Serhija Kapelusa (19:21), autowy atak Kurka i blok na nim (19:23), kiwka Pawła Woickiego (20:24) oraz atak Hadravy przyniosły decydujące punkty (21:25).

Początek czwartego seta to wyraźna przewaga gospodarzy (6:2, 12:4– po zagrywkach Bartosza Kwolka). Tym razem siatkarze z Olsztyna nie byli w stanie zmniejszyć różnicy. Siatkarze ONICO powiększali przewagę, która wzrosła do dziesięciu oczek (19:9) i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Skuteczny blok zakończył tę jednostronną partię (25:11) i całe spotkanie.

W ekipie z Olsztyna nie zagrał kontuzjowany Robbert Andringa. Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (21), Graham Vigrass (12), Bartosz Kwolek (12), Piotr Łukasik (12) – ONICO; Jan Hadrava (17), Paweł Pietraszko (11) – Indykpol AZS. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku (51–43), bloku (9–6), zagrywce (7–5); popełnili też mniej błędów własnych (21–29). MVP: Bartosz Kurek.

Dzięki temu zwycięstwu podopieczni Stéphane Antigi awansowali na drugie miejsce w tabeli. Z dorobkiem 24 punktów wyprzedzają o trzy oczka Jastrzębski Węgiel oraz Cerrad Czarnych Radom, a do lidera – ZAKSY Kędzierzyn-Koźle tracą jedenaście.

ONICO Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:18, 25:21, 21:25, 25:11)

ONICO: Antoine Brizard, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Bartosz Kurek, Graham Vigrass, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Nikołaj Penczew, Jan Nowakowski.
Indykpol AZS: Marcel Lux, Jan Hadrava, Serhiy Kapelus, Paweł Pietraszko, Miłosz Zniszczoł, Paweł Woicki – Michał Żurek (libero) oraz Jakub Zabłocki, Mateusz Poręba, Jakub Urbanowicz, Radosław Gil.

Wyniki pozostałych meczów 11. kolejki PlusLigi:

2018-12-12: GKS Katowice – PGE Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:17, 25:19)
2018-12-12: Cerrad Czarni Radom – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
2018-12-12: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Trefl Gdańsk 3:2 (25:23, 25:19, 27:29, 20:25, 15:10)
2018-12-12: Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 19:25, 20:25, 25:21, 9:15)
2018-12-12: Asseco Resovia – Chemik Bydgoszcz 3:2 (27:25, 22:25, 26:24, 26:28, 16:14)
2018-12-19: Stocznia Szczecin – MKS Będzin.