World Masters w judo: Nie wystąpi najmłodsza w historii mistrzyni świata

Sporty walki

Najmłodsza w historii mistrzyni świata w judo Daria Biłodid (48 kg) nie wystąpi w kończącym sezon prestiżowym turnieju World Masters w Kantonie (15-16 grudnia). To oznacza, że 18-letnia Ukrainka straciła szansę na 50 tys. dolarów premii za pierwsze miejsce w rankingu.

Organizatorzy poinformowali, że Biłodid planowała start w mastersie, ale na przeszkodzie stanęły kłopoty zdrowotne. Od kilku tygodni Ukrainka trenowała w Japonii, kolebce tego sportu.

Biłodid mając zaledwie 17 lat i 345 dni triumfowała w najniższej kategorii 48 kg podczas wrześniowych MŚ w Baku. Pobiła rekord legendarnej Japonki Ryoko Tani-Tamury. Z kolei w kwietniu 2017 roku zwyciężyła w seniorskich mistrzostwach Europy w Warszawie.

W sezonie 2018 młodziutka ukraińska judoczka wystąpiła w siedmiu międzynarodowych imprezach i wszystkie wygrała, m.in. MŚ seniorek i juniorek oraz Grand Slam w Paryżu i Duesseldorfie. W rankingu światowej federacji zajmuje trzecie miejsce w swojej wadze z niewielką stratą do Japonki Funy Tonaki i Urantsetseg Munkhbat z Mongolii. Ogólnie najlepsza jest Francuzka Clarisse Agbegnenou (63 kg).

Absencja Biłodid w Kantonie oznacza, że nie zajmie pierwszego miejsca na liście IJF na koniec roku (chodzi o największą liczbę punktów we wszystkich kategoriach wagowych) i nie zdobędzie nagrody w wysokości 50 tysięcy dolarów.

W zawodach World Masters wystartuje czworo Polaków: Agata Perenc (52 kg), Agata Ozdoba-Błach (63 kg), Beata Pacut (78 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg).