PŚ w skokach: Żyła znów to zrobił!

Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu. Pierwszy raz w karierze zwyciężył Niemiec Karl Geiger, a na najniższym stopniu podium stanął Austriak Daniel Huber. Polak po raz czwarty w tym sezonie, a ósmy w karierze znalazł się w czołowej trójce w zawodach indywidualnych PŚ. Triumfował raz - w 2013 roku w Oslo.

Piotr Żyła zajmował po pierwszej serii drugie miejsce, liderem był Rosjanin Jewgienij Klimow. Geiger zajmował piątą pozycję, a prowadzący w Pucharze Świata Ryoyu Kobayashi dopiero dziesiątą. W drugiej serii Japończyk poprawił się i ostatecznie awansował o trzy miejsca. Rewelacyjnie zaprezentował się Geiger, który osiągnął aż 141 metrów, objął prowadzenie i pozostał liderem także po drugim skoku Żyły. Wtedy też stało się jasne, że wiślanin znów stanie na podium, bo na rozbiegu pozostał już tylko Klimow. Rosjanin wylądował na 134 metrze, dwa metry bliżej niż Polak. Nie zdołał więc pokonać Żyły, nad którym miał zaledwie 1,1 punktu przewagi i ostatecznie spadł na piąte miejsce.

Kamil Stoch z 11. lokaty, którą zajmował na półmetku, awansował na dziewiątą. Dawid Kubacki z kolei spadł z szóstej na 13. O trzy pozycje pogorszył się Maciej Kot, który ostatecznie został sklasyfikowany na 26. miejscu. Stefan Hula zaś spadł z 29. na 31. miejsce. W drugiej serii stawka była zwiększona o jednego zawodnika ze względu na to, że w pierwszej dwóch zawodników znalazło się na ostatniej 30. pozycji. Jakub Wolny ukończył zmagania po pierwszej próbie, zajmując 41. lokatę.

W klasyfikacji generalnej PŚ Żyła zmniejszył stratę do Kobayashiego do 91 punktów. Trzecie miejsce utrzymał Kamil Stoch, ale dzieli je teraz z Johannem Andre Forfangiem.

W niedzielę o godzinie 14.15 rozegrany zostanie kolejny konkurs w Engelbergu, bezpośrednio przed nim przeprowadzone będą kwalifikacje (godz. 12.45).

Sobotnimi zawodami skoczkowie wrócili do rywalizacji po niespodziewanej dwutygodniowej przerwie. Z powodu niekorzystnej prognozy pogody odwołano zaplanowane na 8 i 9 grudnia zawody w Titisee-Neustadt.