Włoch zastąpił... Włocha. Jastrzębski Węgiel ma nowego trenera

Siatkówka
Włoch zastąpił... Włocha. Jastrzębski Węgiel ma nowego trenera
fot. Cyfrasport

Roberto Santilli od 20 grudnia będzie trenerem siatkarzy ekstraklasowego Jastrzębskiego Węgla. Zastąpi innego Włocha Ferdinando de Giorgi, który rozwiązał umowę na własną prośbę.

Santilli przenosi się na Śląsk z Indykpolu AZS Olsztyn. Kluby porozumiały się w tej kwestii. Stanowisko po Włochu w Olsztynie przejmie Michał Mieszko Gogol, do niedawna szkoleniowiec Stoczni Szczecin, która wycofała się w grudniu z PlusLigi.

 

Santilli pracował w śląskim klubie w latach 2007–10. Pod jego kierunkiem jastrzębianie z roku na rok zajmowali coraz wyższe miejsca w ekstraklasie. Na koniec współpracy wywalczyli srebrny medal i pierwszy w historii klubu Puchar Polski, a Włoch przeniósł się do rosyjskiej Iskry Odincowo.

 

Potem był w sztabie kadry Niemiec dowodzonym przez Vitala Heynena podczas rozgrywanych w Polsce MŚ 2014, w grudniu 2015 na pół roku przejął MKS Banimex Będzin, stamtąd przeniósł się do Australii, by objąć kadrę „Kangurów”, a przez ostatnie półtora roku był trenerem Indykpolu AZS Olsztyn.

 

"Wyjeżdżam z tego samego powodu, dla którego przyjechałem do Polski w 2007 roku. Podążam za głosem mojej natury, natury kogoś, kto poszukuje nowych wyzwań. W nowym kraju czeka na mnie właśnie takie wyzwanie. Takie jest moje życie" – napisał Santilli w liście do kibiców Jastrzębskiego Węgla, kiedy wyjeżdżał 8 lat temu. Teraz wrócił.

 

Ferdinando De Giorgi po niespełna roku pracy w śląskim klubie poprosił o rozwiązanie umowy, która miałą obowiązywać do końca następnego sezonu, w związku z otrzymaniem propozycji przejęcia włoskiego zespołu Cucine Lube Civitanova.

 

De Giorgi w styczniu zastąpił australijskiego szkoleniowca Marka Lebedewa, z którym klub się rozstał z powodu „braku zadowalającego poziomu sportowego drużyny". Włoch w 2017 r. przez pięć miesięcy był selekcjonerem reprezentacji Polski, a w ostatnich dwóch sezonach wywalczył mistrzostwo Polski z Zaksą Kędzierzyn-Koźle. Miniony sezon śląska ekipa zakończyła na piątym miejscu, teraz ma walczyć o medal.

 

Prezes Jastrzębskiego Węgla Adam Gorol przyznał, że był zaskoczony prośbą De Giorgiego. Przychylenie się do niej uzależniał od znalezienia odpowiedniego następcy. W sobotę umowa z „Fefe” została w sobotę rozwiązana. Podczas niedzielnego meczu ligowego z ONICO Warszawa śląską ekipę poprowadzi dotychczasowy asystent Nicola Giolito.

 

 

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze