UFC 232: Kolejna dopingowa wpadka Jonesa! Gala przeniesiona

Sporty walki
UFC 232: Kolejna dopingowa wpadka Jonesa! Gala przeniesiona
fot. Youtube.com

Jon Jones (22-1-1, 9 KO, 6 SUB) znów znalazł się na świeczniku świata MMA. W organizmie gwiazdy dywizji półciężkiej UFC odkryto Turinabol, czyli ten sam steryd, który pozbawił go zwycięstwa nad Danielem Cormierem (22-1-1, 10 KO, 5 SUB) w lipcu 2017 roku. Sytuacja ta zmusiła Dana White'a do przeniesienia "gali z numerem 232" z Nevady do Kalifornii.

Jones nie pojawił się w oktagonie od ponad roku, czyli od wygranego pojedynku z "DC", który ze względu na znalezienie w jego organizmie zakazanej substancji, został zweryfikowany na "no contest". Najmłodszy, były już mistrz organizacji UFC zawalczy 29 grudnia z Alexandrem Gustaffsonem (18-4, 11 KO, 3 SUB), jednak o "Bonesie" znów jest głośno.

 

Wszystko ze względu na kolejny, pozytywny test antydopingowy, przeprowadzony tym razem przez Komisję Sportową Stanu Nevada (NSAC). W ciele zawodnika znaleziono śladową ilość Turinabolu, czyli sterydu powodującego wzrost masy mięśniowej, siły, poprawę wydolności oraz szybszą regenerację. Co więcej, instytucja zdecydowała się nie przyznać Jonesowi licencji zawodniczej, a to z kolei skłoniło szefa UFC Dana White'a do przeniesienia gali z Las Vegas w Nevadzie do Inglewood w Kalifornii.

 

Tamtejsza komisja (CSAC) stwierdziła bowiem, że śladowa ilość sterydu najprawdopodobniej pochodzi jeszcze z poprzedniego zajścia, wobec czego nie ma powodów, by karać zawodnika po raz drugi.

 

„Otrzymaliśmy opinie od tech ekspertów, którzy powiedzieli nam, że nie ma dowodów na nowe zażycie jakiegoś środka. To nie jest nowa rzecz. To jest to, za co zawodnik został już ukarany. Odbył już swoje zawieszenie za to.” - oznajmił przedstawiciel Komisji Sportowej Stanu Kalifornia.

 

Głos w sprawie zabrała również USADA, która przychyliła się do tezy, że ilość Turinabolu była ekstremalnie niska (1 pikogram, czyli w przybliżeniu tyle, ile zostaje z podzielenia ziarenka soli na 50 mln kawałków), więc wynika ona najprawdopodobniej z wcześniejszego, długofalowego stosowania i nie wpływa już obecnie na możliwości samego zawodnika.

 

O swoje oświadczenie pokusił się również sam Jones.

 

 

 

„Skupiam się na moim ostatecznym celu, czyli odzyskaniu pasa wagi półciężkiej. Przechodziłem przez każdy test USADA prowadzący do tej walki i USADA potwierdza to, co mówię cały czas, że jestem czystym zawodnikiem. Dziękuję Komisji Sportowej Stanu Kalifornia i Andy’emu Fosterowi za to, że postąpili słusznie i wspierają mnie w całej sytuacji. Nie mogę się doczekać walki z Alexandrem Gustafssonem w sobotę 29 grudnia w The Forum w Inglewood.” - napisał sam zainteresowany w oświadczeniu na Twitterze.

 

Innego zdania jest z kolei rywal Jonesa Gustafsson, z którym zmierzy się on w mistrzowskim pojedynku.

 

 

„Teraz już wszyscy rozumiemy, dlaczego nie chciał się zgodzić na testy WADA (literówka Szweda, powinno być VADA). Możesz być nawet na paliwie rakietowym i tak zamierzam Cię skończyć” - napisał Gustafsson.

 

 

„Lol, jasne gosteczku” - odparł "Bones".

 

Przeniesienie gali z Las Vegas do Inglewood stanowi spore utrudnienie zarówno dla fanów jak i samej organizacji. Hala w Kalifornii może pomieścić trzy tysiące kibiców mniej, a biletów nie da się przebukować, więc pieniądze zostaną zwrócone nabywcom. Część z nich zapewne planowała spędzić okres noworoczny w "Mieście Grzechu" i miała już wykupione bilety lotnicze oraz nocleg.

 

Ze względu na dużo wyższe podatki w Kalifornii, ucierpią również sami zawodnicy. Szacuje się, że same wpływy z biletów będą niższe o mniej więcej 5 mln dolarów.

 

 

Karta walk UFC 232:

 

Walka wieczoru:
Jon Jones vs. Alexander Gustafsson – o pas mistrzowski wagi półciężkiej

 

Karta główna:
Cris Cyborg vs. Amanda Nunes – o pas mistrzowski wagi piórkowej
Michael Chiesa vs. Carlos Condit
Corey Anderson vs. Ilir Latifi
Chad Mendes vs. Alex Volkanovski

 

Karta wstępna:
Andrei Arlovski vs. Walt Harris
Megan Anderson vs. Cat Zingano
Douglas Silva de Andrade vs. Petr Yan
Ryan Hall vs. B.J. Penn

 

Karta przedwstępna:
Andre Ewell vs. Nathaniel Wood
Uriah Hall vs. Bevon Lewis
Siyar Bahadurzada vs. Curtis Millender
Montel Jackson vs. Brian Kelleher

 

Gala UFC 232 z walką wieczoru Jon Jones vs Alexander Gustafsson w nocy z soboty na niedzielę od godziny 4:00 w Polsacie Sport!

AŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie