Polska 15. w Europie? Niemcy niewiele wyżej...

Piłka nożna
Polska 15. w Europie? Niemcy niewiele wyżej...
fot. Cyfrasport

Świat medialny przeszedł w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę, jednak pewne tradycje dale obowiązują. Jedną z nich jest klasyfikacja France Football Złotej Piłki publikowana na początku grudnia. W ostatnim numerze roku fachowego tygodnika można się zapoznać z różnymi klasyfikacjami działaczy, trenerów, piłkarzy czy całych reprezentacji. Analiz i klasyfikacji dokonują specjaliści France Football. Znalazło się również miejsce dla Polski... na 15. miejscu.

Są one w miarę obiektywne, bo oparte na osiągnięciach poszczególnych reprezentacji. Po raz pierwszy magazyn klasyfikacje przeprowadził w 1959 roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wtedy Węgry.

 

W tym roku nie było niespodzianki. W roku mistrzostw świata na najwyższej lokacie znaleźli się Francuzi, a za nimi ex-aequo Belgia oraz Chorwacja.

 

Biało-Czerwoni sklasyfikowania zostali na 15. miejscu. Dwie pozycje wyżej znalazła się reprezentacja Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi po raz pierwszy od trzynastu lat wylądowali poza pierwszą dziesiątką!

 

Polacy rozegrali w 2018 roku dwanaście spotkań - trzy wygrane, cztery zremisowane oraz pięciokrotnie przegrane.

 

W klasyfikacji z ostatnich dziesięciu lat Polacy dzielą 13. miejsce z Irlandią z 126 punktami (punkty przyznaje się tylko do 14. miejsca). Zdecydowanym numerem 1 w ostatnim dziesięcioleciu są Niemcy, ale już dogonieni przez Hiszpanów. Obie reprezentacje zgromadziły po 37 punktów. Trzecia Anglia zgromadziła zdobyła w sumie 56 punktów.

 

Polacy w historii najwięcej punktów (13) zdobyli w 2014 roku.

 

Jak wypadli w tej klasyfikacji nasi rywale w eliminacjach do Euro 2020? Macedonia zajęła miejsce 23. Pomimo pozytywnego bilansu Austria zajmuje dopiero 26. pozycję, Izrael - 32., Słowenia - 42., a Litwa prawie na samym końcu - 53. lokatę.

 

W sporcie wszystko może się wydarzyć, ale rywale są w naszym zasięgu. Kolejnej szansy na mistrzostwa Europy zaprzepaścić nie można. To będzie wyjątkowa impreza, bo przeprowadzona w różnych zakątkach Starego Kontynentu...

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze