UFC 232: Jones niechlubnym wyczynem znów zapisał się w historii!

Sporty walki
UFC 232: Jones niechlubnym wyczynem znów zapisał się w historii!
fot. Youtube

Jon Jones (22-1-1, 9 KO, 6 SUB) od kilkudziesiąt godzin znajduje się w centrum świata MMA. Na ostatniej prostej przed hitową galą UFC 232 w organizmie Amerykanina znaleziono śladowe iliści zabronionej substancji. Ze względu na problemy licencyjne gala została przeniesiona z Las Vegas do Los Angeles. W ramach porozumienia Jones został włączony do programu antydopingowego VADA i jednocześnie cały czas jest pod kontrolą agencji USADA. To pierwszy taki przypadek w historii!

Jon Jones nigdy nie był ulubieńcem wszystkich kibiców. Po wpadkach dopingowych grono jego krytykantów jednak znacznie wzrosło. Po informacji o oblanych testach dopingowych przed galą UFC 232 wielu domagało się niemalże publicznego linczu "Bonesa". W organizmie Amerykanina znaleziono śladowe ilość turinabolu, za który 31-latek został zawieszony kilkanaście miesięcy wcześniej...

 

Organizacja UFC spróbowała wyjść obronną ręką z całego zamieszania i postanowiła przenieść wydarzenie z Las Vegas do Los Angeles. Pomocną dłoń do UFC wyciągnęła Komisja Sportowa Stanu Kalifornia, która udzieliła Jonesowi licencji zawodniczej. Jednym z warunków takiego obrotu sprawy było włączenie niekwestionowanego mistrza kategorii półciężkiej do programu antydopingowego VADA.

 

- Jon Jones jest z pewnością czysty i to jest niepodważalne. Komisja ze stanu Nevada nie była w stanie, aby to udokumentować. Nie chcemy podważać decyzji tej komisji, ale zająć się wyjaśnieniem sprawy Jonesa. Spędziliśmy w jego otoczeniu kilka dni. Nikt nie przyznał, że miał ostatnio do czynienia z dopingiem - mówi Andy Foster, dyrektor wykonawczy Komisji Sportowej Stanu Kalifornia.

 

Koszty włączenia Jonesa do programu VADA zostaną w pełni pokrytę z grzywny, którą Amerykanin musiał wpłacić po ostatniej wpadce dopingowej w zeszłym roku, po walce z Danielem Cormierem. Współpraca z agencją potrwa minimalnie trzy miesiące.

 

VADA (Voluntary Anti-Doping Association) to organizacja, która wspiera walkę z dopingiem w boksie oraz MMA. Zasady działania nie różnią się znacząco od tych stosowanych przez USADA (Amerykańska Agencja Antydopingowa). VADA jednak kończy proces na badaniach i przedstawia wyniki stosownym komisjom, które decydują o konkretnych karach i zawieszeniach dla zawodników.

 

W przeszłości "pod lupą" VADA ze świata MMA znaleźli się m.in. Georges St-Pierre, BJ Penn czy Rory MacDonald. Żaden z nich nie był jednak badany przez dwie agencje w tym samym momencie. 

 

Transmisja gali UFC 232 z walką wieczoru Jon Jones vs Alexander Gustafsson w nocy z soboty na niedzielę od godziny 4:00 w Polsacie Sport!

mt, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie