Turniej Czterech Skoczni: Lider Pucharu Świata wygrywał jedenastokrotnie

Zimowe
Turniej Czterech Skoczni: Lider Pucharu Świata wygrywał jedenastokrotnie
fot. PAP

Jedenastokrotnie Turniej Czterech Skoczni wygrywał zawodnik, który przystępował do tej imprezy jako lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po cztery razy byli to zawodnicy z drugiego i trzeciego miejsca, które teraz zajmują Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Liderem PŚ jest Ryoyu Kobayashi. 22-letni Japończyk wygrał cztery z siedmiu dotychczasowych konkursów, co w naturalny sposób czyni go faworytem TCS.
 
Dominacja na początku sezonu nie zawsze jednak przekłada się na wygraną w tych prestiżowych zawodach. Świetnym przykładem z ostatnich lat są bracia Prevc. Cykl 2015/16 świetnie zaczął Peter. Triumfował w TCS, a bardzo dobrą dyspozycję utrzymał do samego końca.
 
Rok później inaczej potoczyły się losy Domena. On, po czterech zwycięstwach w pierwszych siedmiu konkursach, całkowicie zgasł i do tak wysokiej formy jeszcze nie wrócił.
 
Turniej Czterech Skoczni rozgrywany jest od 1953 roku, a Puchar Świata zainaugurowano w 1979. Jednak dopiero od sezonu 1983/84 TCS poprzedzało więcej niż jeden konkurs PŚ.
 
Wszelkim analogiom wymyka się Jens Weissflog. Legendarny Niemiec czterokrotnie wygrywał TCS, a aż trzy razy odpuszczał przed jego rozpoczęciem wszystkie zawody PŚ.
 
Dwukrotnie w TCS triumfował skoczek, który w Pucharze Świata był sklasyfikowany dopiero w trzeciej dziesiątce. W sezonie 2000/01 dokonał tego 26. Adam Małysz, a pięć lat temu 24. Austriak Thomas Diethart.
 
W dwóch ostatnich edycjach TCS najlepszy był Stoch. Za każdym razem do imprezy przystępował z czwartego miejsca. Obecnie tę pozycję zajmuje Niemiec Karl Geiger.
ch, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie