PlusLiga: Jastrzębski Węgiel ograł osłabioną ekipę z Radomia

W spotkaniu 14. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Cerrad Czarnymi Radom 3:0. Osłabieni brakiem trzech podstawowych zawodników goście jedynie w trzecim secie zdołali nawiązać walkę z rywalami.

Drużyna z Radomia przystąpiła do meczu bez trzech graczy: Michała Ostrowskiego, Dejana Vincicia i Maksima Żygałowa. Brak tych zawodników dało się odczuć już od pierwszej partii meczu z jastrzębianami. W premierowej odsłonie goście dotrzymywali kroku rywalom do stanu 13:11, później podopieczni trenera Roberto Santilliego dominowali na parkiecie. Skutecznie prezentowali się w ataku, w czym brylował Julien Lyneel. Wynik tej części meczu na 25:16 ustalił zepsuty atak  Michała Filipa.

Drugi set rozpoczął się od wyraźnej przewagi jastrzębian (6 :2, 9:3). W kolejnych akcjach gospodarze powiększali przewagę (15:8). Radomianie zerwali się jeszcze do walki, zmniejszając dystans przy zagrywkach Alena Pajenka (17:13), ale w końcówce na parkiecie istniała tylko jedna drużyna. Jastrzębianie pewnie wygrali 25:16, kończąc partię skutecznym blokiem.

W trzeciej odsłonie wreszcie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Dobrze rozpoczęli ją siatkarze z Radomia (0:3, 5:8), później jastrzębianie odrobili straty (10:10) i gra długo, bo do stanu 20:20 toczyła się punkt za punkt. Pięć ostatnich piłek tego meczu padło jednak łupem gospodarzy. Skuteczny atak Konarskiego, blok na Filipie, dwa asy serwisowe Grzegorza Kosoka oraz skuteczny atak Piotra Haina rozstrzygnęły tego seta (25:20) i zakończyły cały mecz.

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (15), Julien Lyneel (15) – Jastrzębski Węgiel; Michał Filip (11) – Cerrad Czarni. Gospodarze zdecydowanie lepiej punktowali w ataku (38–31) oraz zagrywką (8–2), popełnili też dużo mniej błędów własnych od rywali (11–21); bloki (8–8). MVP: Julien Lyneel.

Radomianie nie zdołali zrewanżować się rywalom za porażkę w meczu inaugurującym obecny sezon PlusLigi; w październiku przegrali u siebie 0:3 (23:25, 19:25, 20:25). Starcie Jastrzębski Węgiel – Cerrad Czarni Radom było ostatnim spotkaniem w PlusLidze w roku 2018. Kolejny mecz ekstraklasy: MKS Będzin – PGE Skra Bełchatów zostanie rozegrany w piątek 11 stycznia 2019 roku.

Jastrzębski Węgiel – Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:16, 25:16, 25:20)

Jastrzębski Węgiel: Christian Fromm, Piotr Hain, Lukas Kampa, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Paweł Rusek.
Cerrad Czarni: Michał Filip, Tomasz Fornal, Reto Giger, Norbert Huber, Alen Pajenk, Wojciech Żaliński – Michał Ruciak (libero) oraz Kamil Kwasowski, Jakub Rybicki, Kacper Wasilewski.

Wyniki i terminarz pozostałych meczów 14. kolejki PlusLigi:

2018-11-21: Cuprum Lubin – ONICO Warszawa 1:3 (19:25, 27:25, 23:25, 16:25)
2018-11-30: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Będzin 3:0 (25:16, 25:18, 25:22)
2018-12-28: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 1:3 (19:25, 18:25, 25:21, 15:25)
2018-12-28: PGE Skra Bełchatów – Chemik Bydgoszcz 3:0 (25:22, 25:21, 25:15)
2019-02-02: Asseco Resovia – Aluron Virtu Warta Zawiercie.

Pauzuje: Trefl Gdańsk.