27 punktów Leona w zaciętym starciu Perugii z Weroną

W spotkaniu 15. kolejki włoskiej Serie A1 siatkarze Sir Safety Conad Perugia wygrali z Calzedonią Werona 3:2. Gospodarze byli faworytami tego starcia, ale rywale postawili wysoko poprzeczkę – urwali punkt, a byli nawet blisko rozstrzygnięcia meczu w czterech setach. Wilfredo Leon zdobył w tej konfrontacji 27 punktów.

Pierwsza partia, która zakończyła się rezultatem 25:16, mogła zapowiadać pewne zwycięstwo gospodarzy. Tak się jednak nie stało. W drugim secie przewagę mieli goście i choć Perugia w końcówce odrobiła straty (20:20), decydujące piłki padły łupem siatkarzy z Werony (21:25).

Set numer trzy przyniósł jeszcze większe emocje. Po ataku Aleksandara Atanasijevicia przy stanie 24:23 sędziowie przyznali gospodarzom punkt kończący seta, ale po chwili zmienili zdanie i obie ekipy rozpoczęły rywalizację na przewagi, z której zwycięsko wyszli przyjezdni, kończąc seta atakiem blok-aut w wykonaniu Stephena Boyera (25:27).

Czwarta odsłona również dostarczyła kibicom sporo wrażeń. W końcówce gospodarze przegrywali 21:23, ale zdołali odrobić straty. Set znów zwieńczyła gra na przewagi, tym razem zakończona po myśli gospodarzy. Marko Podrascanin popisał się asem serwisowym, a w kolejnej akcji Atanasijević zablokował atak rywali (26:24).

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break, który rozpoczął się od mocnego uderzenia siatkarzy Perugii. Przy zagrywkach Podrascanina uzyskali  przewagę 5:0; przy zmianie stron prowadzili natomiast 8:2. Przy takiej zaliczce, w dalszej części seta kontrolowali sytuację na parkiecie. Po asie serwisowym Atanasijevicia mieli piłkę meczową (14:8), a zepsuta zagrywka rywali zakończyła seta (15:9) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (27), Aleksandar Atanasijević (22), Filippo Lanza (16) – Perugia; Matej Kazijski (19), Stephen Boyer (17), Sebastian Sole (15) – Werona.

***

Kolejne dobre spotkanie w Serie A1 rozegrał Bartosz Bednorz. Jego Azimut Modena pewnie pokonał BCC Castellana Grotte 3:0 (rywale w żadnym z setów nie dobili do bariery dwudziestu punktów), a reprezentant Polski wywalczył 10 punktów. W ekipie gości zagrał Wojciech Włodarczyk, który zdobył siedem oczek.

Wyniki 15. kolejki Serie A1 siatkarzy:

2018.12.13: Callipo Calabria Vibo Valentia – Emma Villas Siena 3:0 (25:22, 25:17, 26:24)
2018.12.29: Itas Trentino – Globo Banca Popolare del Frusinate Sora 3:0 (25:19, 25:11, 25:23)
2018.12.30: Consar Rawenna – Cucine Lube Civitanova 0:3 (16:25, 18:25, 20:25)
2018.12.30: Sir Safety Conad Perugia – Calzedonia Werona 3:2 (25:16, 21:25, 25:27, 26:24, 15:9)
2018.12.30: Kioene Padwa – Revivre Axopower Milano 1:3 (23:25, 23:25, 25:15, 19:25)
2018.12.30: Vero Volley Monza – Top Volley Latina 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:21)
2018.12.30: Azimut Leo Shoes Modena – BCC Castellana Grotte 3:0 (25:18, 25:18, 25:17).