Premier Morawiecki pogratulował Dudzie sukcesu

Inne
Premier Morawiecki pogratulował Dudzie sukcesu
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował Janowi-Krzysztofowi Dudzie srebrnego medalu mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. W Sankt Petersburgu polskiego zawodnika wyprzedził tylko utytułowany Norweg Magnus Carlsen.

"Serdecznie gratuluję Janowi-Krzysztofowi Dudzie zdobycia tytułu wicemistrza świata w szachach błyskawicznych. W ostatnich latach widać ogromny progres w tej dyscyplinie. Trzymam kciuki, żeby już niedługo sukcesy naszych przedwojennych arcymistrzów zostały pobite" - napisał na Twitterze szef rządu.

 

 

W 21 rundach Duda zgromadził 16,5 pkt, o pół mniej od Carlsena. Brązowy medal wywalczył Amerykanin Hikaru Nakamura - 14,5 pkt.

 

Duda, aktualny mistrz Polski i lider reprezentacji narodowej, jest uważany za cudowne dziecko polskich szachów, w których sukcesy odnosi od piątego roku życia. Mając 10 lat został mistrzem świata w tej kategorii wiekowej.

 

W dorobku ma także m.in. tytuł mistrza Europy w szachach szybkich, który zdobył w wieku 16 lat we Wrocławiu. Również mając 16 lat zadebiutował w reprezentacji Polski na olimpiadzie szachowej w Tromsoe, gdzie zdobył 8,5 pkt z 11 partii i był jednym z najlepszych zawodników całej imprezy.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze