Nowy przetarg na budowę ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej

Zimowe
Nowy przetarg na budowę ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej
fot. Cyfrasport

W styczniu ma zostać rozstrzygnięty ogłoszony został przez Dolnośląski Park Inwestycji i Nauki (DPIiN) we Wrocławiu nowy przetarg na budowę na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie Dolnośląskiego Centrum Sportu.

- Prace mają ruszyć wiosną - poinformował burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.

 

Przebudową Polany Jakuszyckiej miało się zająć konsorcjum firm PB Inter System oraz Elektromontaż Rzeszów, które wygrało przetarg i miało zostać generalnym wykonawcą.

 

- Do podpisania umowy jednak nie doszło, co oznaczało, że konsorcjum wycofało się z realizacji zadania. W końcu bank przelał na konto DPIiN 2 mln zł. wpłaconego wadium - dodał.

 

Dolnośląskie Centrum Sportu ma powstać w ciągu 19 miesięcy od podpisania umowy. Takie zobowiązanie musi podjąć wykonawca.

 

Zaplanowane zostało jako obiekt o wielofunkcyjnym, całorocznym przeznaczeniu i będzie służyło nie tylko biegaczom na nartach i biathlonistom. Dzięki niemu w Jakuszycach w Górach Izerskich będzie można organizować zawody najwyższej rangi.

 

Powstaną nowe trasy narciarskie i biathlonowe ze strzelnicą, system naśnieżania, kryta pływalnia, boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną, trzyipółkilometrowej długości rolkostrada oraz trasy rowerowe i saneczkowe dla dzieci i młodzieży.

 

Jeśli chodzi o część narciarską nowego ośrodka, przewidziano ok. 60 km amatorskich tras oraz trzy wydzielone pętle dla profesjonalistów.

 

W budynku głównym o powierzchni prawie 13 tys. metrów kwadratowych, znajdzie się m.in. ponad 200 miejsc noclegowych, sale konferencyjne i szkoleniowe, sale odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią, pomieszczenia treningowe, także ze strzelnicą, prasowe oraz muzeum sportów zimowych.

 

Centrum stanie się całorocznym ośrodkiem treningowym dla różnych dyscyplin, jak również badawczym i testowym nowoczesnych technologii oraz obiektem przygotowań paraolimpijskich z pomieszczeniami i infrastrukturą przystosowaną dla potrzeb sportowców o różnym stopniu niepełnosprawności.

 

Jakuszyce to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie śnieg – za sprawą specyficznego mikroklimatu – utrzymuje się stosunkowo długo, co umożliwia organizowanie licznych imprez narciarskich z Biegiem Piastów na czele. W 2012 i 2014 roku przeprowadzono tu zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich.

 

- W sprawie tej inwestycji jestem optymistą i wierzę, że dojdzie do rozbudowy Polany Jakuszyckiej, na której wreszcie powstanie ośrodek sportowy najwyższej klasy – podsumował Graf.

 

Niektóre prace w tym rejonie Jakuszyc - niezbędne, aby przygotować plac budowy - już się zaczęły. Wyburzono stare budynki i usunięto elementy sieci energetycznej, które przeszkadzałyby w realizacji inwestycji.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze