Vlhova i Schwarz wygrali slalom równoległy w Oslo

Słowaczka Petra Vlhova i Austriak Marco Schwarz wygrali w Nowy Rok w Oslo slalom równoległy alpejskiego Pucharu Świata. W finale Vlhova pokonała liderkę cyklu Amerykankę Mikaelę Shiffrin, a Schwarz triumfował po dyskwalifikacji Brytyjczyka Dave'a Rydinga.

Na trzeciej pozycji wśród pań uplasowała się Szwajcarka Wendy Holdener, a wśród mężczyzn jej rodak Ramon Zenhaeusern. Dopiero siódmy był lider klasyfikacji generalnej alpejskiego PŚ Austriak Marcel Hirscher, który w ćwierćfinale przegrał z Rydingiem.

W finale Ryding stanął przez szansą zapisania się w 51-letniej historii zawodów alpejskiego Pucharu Świata. Gdyby wygrał, byłby pierwszym Brytyjczykiem, któremu by się to udało. Tym razem jeszcze nie osiągnął celu - wypadł z trasy.

Schwarz na najwyższym stopniu podium stanął po raz pierwszy w karierze, a Vlhova zanotowała szóste zwycięstwo w zawodach PŚ.

Impreza została rozegrana na sztucznym stoku zbudowanym w pobliżu stacji narciarskiej Holmenkollen, gdzie w 1952 roku odbyły się igrzyska olimpijskie.

Następny "miejski" slalom alpejskiego PŚ odbędzie się 19 lutego w Sztokholmie.

Vlhova i Schwarz mają po 23 lata. Oboje triumfowali w slalomie w 2012 roku podczas młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Innsbrucku.