NBA: Noworoczna porażka Clippers, sześć punktów Gortata

Marcin Gortat zdobył sześć punktów w noworocznym, przegranym meczu Los Angeles Clippers z Philadelphia 76ers 113:119 w koszykarskiej lidze NBA.

Polski środkowy grał 22 minuty, trafił jeden z czterech rzutów z gry i wszystkie cztery wolne. Miał także siedem zbiórek oraz dwie asysty i tyle samo przechwytów.

Zespół Clippers po pierwszej kwarcie przegrywał 28:41, a na półmetku wtorkowego spotkania 58:76. W drugiej połowie spisał się lepiej, ale nie zdołał odrobić strat.

W drużynie "Szóstek" najlepszy był Joel Embiid, który zanotował "double-double" - 28 pkt i 19 zbiórek. Z kolei JJ Redick, który spędził cztery sezony w ekipie Clippers, zdobył 16 ze swoich 18 punktów w pierwszej połowie.

Wśród pokonanych czterech zawodników osiągnęło granicę 20 "oczek", a najskuteczniejszy okazał się były koszykarz... 76ers Lou Williams 22 pkt.

Los Angeles Clippers z bilansem gier 21-16 zajmują siódme miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej; za nimi są lokalni rywale - Lakers (także 21 zwycięstw i 16 porażek). Zespół z Filadelfii plasuje się na czwartej pozycji na Wschodzie.

Najlepszymi obecnie drużynami w NBA są Milwaukee Bucks 26-10 i Toronto Raptots 28-11. We wtorek obie triumfowały we własnych halach - Bucks wygrali z Detroit Pistons 121:98, a Raptors pokonali Utah Jazz 122:116.

Gracze z Milwaukee byli lepsi od swych rywali w każdej kwarcie. Brook Lopez zgromadził 25 punktów, trafiając m.in. siedem "trójek".

Bardziej zacięty mecz obejrzeli kibice w Toronto. Na półmetku nieznacznie prowadziła ekipa Jazz 53:51, a o sukcesie Raptors przesądziła trzecia kwarta - 44:32.

Bohaterem spotkania był Kawhi Leonard, który zdobył 45 punktów dla kanadyjskiego klubu. We wspomnianej trzeciej części zanotował 100-procentową skuteczność z gry - trafił siedem rzutów i dodał pięć celnych wolnych (razem 19 pkt).

W 14. kolejnym występie, co jest życiowym osiągnięciem, Leonard uzyskał co najmniej 20 "oczek". Dobrze spisał się też Pascal Siakam - 28 pkt i 10 zbiórek.

W jedynym noworocznym spotkaniu zakończonym po dogrywce Sacramento Kings ulegli Portland Trail Blazers 108:113. W zespole z Portland wyróżnił się m.in. Jusuf Nurkic - 24 punkty, 23 zbiórki, siedem asyst oraz po pięć bloków i przechwytów.

Na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Trail Blazers przegrywali różnicą dziewięciu punktów 92:101. Do remisu doprowadził 15 sekund przed syreną Damian Lillard (łącznie 25 kt).