Tour de Ski: Oestberg najlepsza w biegu na dochodzenie

Zimowe
Tour de Ski: Oestberg najlepsza w biegu na dochodzenie
fot. PAP/EPA

Norweska narciarka Ingvild Flugstad Oestberg wygrała w niemieckim Oberstdorfie bieg na dochodzenie na 10 km techniką dowolną i umocniła się na prowadzeniu cyklu Tour de Ski. Jest też liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Oestberg rozpoczęła czwartkowy bieg z przewagą ponad 20 sekund nad wiceliderką cyklu Rosjanką Natalią Niepriajewą. Różnica utrzymywała się na tym poziomie od startu do mety, ostatecznie Norweżka uzyskała 30,4 s przewagi. Na trzecim miejscu zmagania zakończyła Amerykanka Jessica Diggins ze stratą 1.12,6. Polki nie startowały.

 

"Miałam bezpieczną przewagę, cały czas kontrolowałam rywalki, nie było z ich strony żadnego poważniejszego zagrożenia. Teraz mamy dzień na odpoczynek, jest bardzo potrzebny, gdyż już trochę czuję w nogach te zawody. Czuję, że jestem nadal w wysokiej formie, marzę o wygranej całego cyklu" - powiedziała Oestberg na mecie.

 

Norweżka i Rosjanka zmierzały do mety niezagrożone. Zacięta walka stoczyła się natomiast o miejsce trzecie. Na metę prawie równocześnie wpadły Amerykanka Jessica Diggins i Rosjanka Julia Biełorukowa. Po sprawdzeniu odczytu z fotofiniszu o 0,1 s szybsza była Diggins i to ona stanęła na trzecim stopniu podium.

 

Po pięciu etapach w rywalizacji pozostało już tylko 36 zawodniczek. Z udziału zrezygnowała jedyna reprezentantka Polski w cyklu Urszula Łętocha. Na trasie nie pojawią się już także Stina Nilsson czy Astrid Jacobsen.

 

Piątek będzie dniem przerwy, a w sobotę w Val di Fiemme (Włochy) w przedostatniej konkurencji cyklu kobiety będą rywalizowały na 10 km "klasykiem" ze startu wspólnego.

 

W klasyfikacji Tour de Ski Oestberg ma 35,4 s przewagi nad Niepriajewą. Norweżka prowadzi także w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ma 52 pkt przewagi nad rodaczką Therese Johaug.

 

Wyniki:
 
 1. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 26.21,2 
 2. Natalia Niepriajewa (Rosja)   strata 30,4 s
 3. Jessica Diggins (USA)         1.12,6 
 4. Julia Biełorukowa (Rosja)       1.12,7 
 5. Krista Parmakoski (Finlandia)     1.23,6 
 6. Anastazja Siedowa (Rosja)       2.18,8
 
 Klasyfikacja Tour de Ski (po 5 z 7 zawodów):
 
 1. Oestberg             1:26.11,8 
 2. Niepriajewa           strata 35,4 s 
 3. Diggins               1.22,6
 
 Klasyfikacja generalna PŚ (po 14 z 32 zawodów):
 
 1. Oestberg             652 pkt
 2. Therese Johaug (Norwegia)     600
 3. Parmakoski            557
 4. Niepriajewa            489 
 5. Stina Nilsson (Szwecja)      466
 6. Biełorukowa            447.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze