Decyzja Komisji ds. Licencji Klubowych spowodowana była na niejasną sytuację prawną Klubu oraz licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.
 
Władze Ekstraklasy SA odniosły się do tej decyzji publikując następujące oświadczenie:
 
"W związku z decyzją Komisji Licencyjnej w sprawie Wisły Kraków, Ekstraklasa informuje, że jakiekolwiek decyzje regulaminowe dotyczące rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy będą uzależnione od ostatecznej i prawomocnej decyzji organów licencyjnych PZPN. Całość procesu licencyjnego, zgodnie z podziałem kompetencji, znajduje się bowiem wyłącznie w gestii PZPN. Liczymy, że Wisła Kraków podejmie niezwłoczne i transparentne działania przy pełnej współpracy z organami PZPN, które pozwolą wyjaśnić sytuację w najbliższych dniach i Biała Gwiazda będzie mogła kontynuować udział w rozgrywkach w sezonie 2018/2019" – napisano.
 
Zadłużona Wisła Kraków SA ostatnio próbowała zmienić właściciela. Sprzedaż piłkarskiej spółki przez Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków luksembursko-angielskiemu konsorcjum nie została sfinalizowana. Obecnie nie wiadomo, jaki jest status prawny klubu, który nie ma też statutowych władz, mogących reprezentować go w kontaktach z PZPN.
 
Wisła Kraków, po 20 kolejkach, zajmuje ósme miejsce w tabeli ekstraklasy, ale gdyby nie odzyska licencji, wówczas jej mecze do końca sezonu będą rozstrzygane, jako walkower dla rywali.