Zmarł Dragoslav Sekularac, legenda jugosłowiańskiego futbolu

Piłka nożna
Zmarł Dragoslav Sekularac, legenda jugosłowiańskiego futbolu
fot. PAP

W wieku 81 lat zmarł w sobotę w Belgradzie Dragoslav Sekularac, jeden z najlepszych piłkarzy w historii Jugosławii, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku i mistrzostw Europy w 1960.

"Był mistrzem, legendą, wirtuozem i symbolem epoki" - napisano na stronie internetowej Crvenej Zvezdy Belgrad, z którą był związany przez większą część kariery piłkarskiej (1955-1966), później także jako trener (1989-1990).

 

Z Crveną Zvezdą wielokrotnie zdobywał mistrzostwo i Puchar Jugosławii, a w 1957 i 1962 roku grał w półfinale Pucharu Europy.

 

Był jednym z najpopularniejszych sportowców kraju na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W 1959 roku włoski przedsiębiorca Gianni Agnelli nie szczędził kosztów, aby sprowadzić 21-letniego Sekularaca do Juventusu Turyn. Transfer zablokowano na najwyższym szczeblu władz państwowych. Minister Aleksandar Rankovic oświadczył wtedy, że piłkarz jest potrzebny w kraju, aby "bawić klasę robotniczą".

 

W reprezentacji Jugosławii popularny "Seki" rozegrał 41 meczów, wystąpił w mistrzostwach świata w Szwecji (1958) i Chile (1962).

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie