Dwójka polskich łuczników na liście kandydatów do tytułu najlepszych na świecie

Inne
Dwójka polskich łuczników na liście kandydatów do tytułu najlepszych na świecie
fot. PAP

Dwójka polskich parałuczników Milena Olszewska i Bartosz Kapusta znalazła się wśród kandydatów do tytułu najlepszego zawodnika globu za 2018 rok w plebiscycie ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Łuczniczą (World Archery). Głosowanie zakończy się 3 lutego.

34-letnia Milena Olszewska (Start Gorzów Wielkopolski) to wiceliderka rankingu światowego. Łucznictwo uprawia od 2007 roku. Na arenie międzynarodowej zadebiutowała dwa lata później. Jej trenerem jest Ryszard Bukański. W minionym roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w rywalizacji indywidualnej oraz srebrny drużynowo. Była także liderką rankingu światowego w 2015 roku.
 
Także drugi na świecie jest starszy od niej o osiem lat Ireneusz Kapusta (Stella Kielce). Podopieczny trenera Ryszarda Bukańskiego legitymuje się za rok ubiegły identycznymi sukcesami jak Olszewska. Dyscyplinę uprawia od 2012 roku (debiut w zawodach międzynarodowych - 2014).
 
Olszewska uhonorowana została Pucharem Prezydenta RP Andrzeja Dudy przyznanym w roku stulecia odzyskania niepodległości w uznaniu wybitnych osiągnięć w łucznictwie w 2018 roku.
 
Prestiżowe piątki nominowanych w każdej kategorii wyłonił międzynarodowy panel.
 
łuk klasyczny
 
mężczyźni
Kim Woojin Kim, Woo Seok Lee (obaj Korea Płd.), Steve Wijler (Holandia), Mete Gazoz (Turcja), Brady Ellison (USA)
 
kobiety 
Eun Gyeong Lee, Hye Jin Chang (obie Korea Płd.), Yasemin Anagoz (Turcja), Deepika Kumari (Indie), Lisa Unruh (Niemcy) 
 
łuk bloczkowy
 
mężczyźni
Kris Schaff, Braden Gellenthien (obaj USA), Mike Schloesser (Holandia), Stephan Hansen (Dania), Abhishek Verma (Indie) 
 
kobiety
Sara Lopez (Kolumbia), Yesim Bostan (Turcja), Sophie Dodemont (Francja), Andrea Marcos (Hiszpania), Linda Ochoa-Anderson (Meksyk)
 
parałucznictwo
 
mężczyźni
Ireneusz Kapusta (Polska), Xinliang Ai (Chiny), Bahattin Hekimoglu (Turcja), Matteo Bonacina (Włochy), Kevin Mather (USA)
 
kobiety 
Chunyan Wu (Chiny), Milena Olszewska (Polska), Jo Frith (W.Brytania), Jane Karla Gogel (Brazylia), Merve Nur Eroglu (Turcja).
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze