PŚ w biathlonie: Guzik z pierwszymi punktami

Grzegorz Guzik zdobył pierwsze w tym sezonie Pucharu Świata punkty do klasyfikacji generalnej. Polski biathlonista zajął w Oberhofie 27. miejsce w sprincie na 10 km. Zwyciężył Rosjanin Aleksander Łoginow, a drugi był lider cyklu Norweg Johannes Thingnes Boe.

Guzik miał jeden niecelny strzał i stracił ponad dwie minuty do Łoginowa. Rosjanin jest pierwszym w tym sezonie zawodnikiem, który w tej konkurencji wyprzedził Boe. Norweg wygrał trzy poprzednie rywalizacje.

Łoginow uzyskał nad liderem klasyfikacji generalnej 25,6 sekundy przewagi głównie dzięki temu, że był na strzelnicy bezbłędny, podczas gdy Boe raz spudłował. Trzecie miejsce zajął strzelający również "na czysto" Szwed Sebastian Samuelsson - miał 36,8 sekundy straty.

Andrzej Nędza-Kubiniec został sklasyfikowany na 85., a Łukasz Szczurek - na 86. miejscu. Żaden z nich nie wystąpi w sobotnim biegu na dochodzenie na 12,5 km.

Dopiero siódmą lokatę zajął broniący Kryształowej Kuli Martin Fourcade. Francuz awansował wprawdzie na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej, ale jego strata do Boe wynosi już 183 punkty. Wicelider Łoginow ma nad nim 73 przewagi.

W sobotę o 12:45 odbędzie się bieg na dochodzenie na 10 km z udziałem czterech Polek. Rywalizacja mężczyzn w tej konkurencji na dystansie 12,5 km, z Guzikiem w stawce, rozpocznie się o 15. Na niedzielę zaplanowano sztafety 4x6 km kobiet i 4x7,5 km mężczyzn.