Puchar Kontynentalny: Tauron KH GKS przegrał pierwszy mecz finału

Hokeiści Tauronu KH GKS Katowice przegrali z kazachskim Arłan Kokczetaw 2:4 (0:3, 2:0, 0:1) w pierwszym meczu rozgrywanego w północnoirlandzkim Belfaście turnieju finałowego Pucharu Kontynentalnego.

Już w pierwszej tercji piątkowego meczu Arłam potwierdził wysoką klasę i po dwudzistu minutach prowadził 3:0. Dwa gole Kazachowie strzelili grając w przewadze, po karach dla Jesse Rohtli i Jakuba Wanackiego.

Druga tercja dała sporo radości kibicom z Katowic, którzy w bardzo dużej grupie udali się na finałowy turniej. Odrabianie strat rozpoczął Niko Tuhkanen, gdy GKS grał w przewadze pięciu na trzech. Cztery minuty później katowiczanie wyprowadzili kontratak, który celnym strzałem zakończył Jesse Rohtla. To mocno zmobilizowało zawodników Arłanu, którzy przyspieszyli grę i kilkakrotnie bardzo niebezpiecznie strzelali na bramkę Kevina Lindskouga. W drugiej części gry nie udało się im jednak go pokonać.

Szwed skapitulował w trzeciej tercji, choć ta zaczęła się całkiem dobrze dla wicemistrzów Polski. W pierwszych minutach grał w przewadze i wręcz bombardował bramkę rywali, gol jednak nie padł. Spotkanie zrobiło się bardzo wyrównane, ale pięć minut przed jego zakończeniem katowiczanie popełnili katastrofalny w skutkach błąd. Zjeżdżający na zmianę zawodnicy pogubili się i pozwolili zespołowi z Kazachstanu na przeprowadzenie skutecznej kontry.

W finałowym turnieju udział biorą także  gospodarze Belfast Giants oraz białoruski HK Homel. Te drużyny spotkają się w drugim piątkowym meczu.

Arłan Kokczetaw - Tauron KH GKS Katowice 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)

Bramki: Konstantin Sawienkow (12'), Stanisław Borowikow (15'), Dmitri Potajczuk (18'), Denis Klemeszow (55') - Niko Tuhkanen (24'), Jesse Rohtla (28').

Tauron KH GKS Katowice: Lindskoug (Kieler) - Jyrkkio, Tuhkanen, Rohtla, Łopuski, Laakkonen - Devecka, Cakajik, Fraszko, Malasiński, Wronka - Krawczyk, Wanacki, Starzyński, Strzyżowski, Urbanowicz - Skokan, Tomasik, Krężołek, Sawicki, Rybak.

Arłan Kokczetaw: Poloshkov (Demidov) - Borovikov, Malevich, Yermolayev, Berdnikov, Shitikov - Kazantsev, Kolesnikov, Potaichuk, Kiselyov, Savenkov - Gevel, Yegorov, Nesterov, Gasnikov, Klemeshov - Seleznyov, Gulyakov, Petrov, Antsiferov, Bazhenov.