Rajd Dakar: Podium Przygońskiego i awans w klasyfikacji generalnej!

Moto

Jakub Przygoński jadący Mini zajął trzecie miejsce na czwartym etapie Rajdu Dakar z Arequipy do Tacny na granicy Peru z Chile. Dzień wcześniej również był trzeci. W klasyfikacji generalnej awansował na czwartą pozycję. Prowadzi wciąż Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota).

Al-Attiyah wygrał czwartkowy etap. Przygoński, który po raz kolejny startuje z belgijskim pilotem Tomem Colsoulem, stracił do niego ponad osiem minut. Łącznie - po czterech etapach - polski kierowca ustępuje mu o 22.17.

Na 13. miejscu do mety dojechali Aron Domżała i Maciej Marton (Toyota) - 45.41 za Al-Attiyahem. W klasyfikacji generalnej polska załoga awansowała na ósme.

Czwarty etap dla samochodów osobowych i ciężarówek prowadził z Arequipy do Tacny (664 km), natomiast dla motocykli i quadów - z Arequipy do Moquegua (511 km).

Czwartkowa rywalizacja była pierwszą częścią tzw. etapu maratońskiego. Żaden uczestnik rajdu nie mógł tego dnia liczyć na pomoc mechaników w celu naprawienia pojazdu, również na mecie nie mógł korzystać z serwisu.

Wśród kierowców samochodów drugą lokatę, ze stratą 1.52 do zwycięzcy, zajął Francuz Stephane Peterhansel w Mini, 13-krotny zwycięzca Rajdu Dakar (siedem razy za kierownicą samochodu i sześć razy na motocyklu). Taką samą pozycję zajmuje w klasyfikacji łącznej.

Po stratach poniesionych w środę, gdy był 11., poprawił się jego rodak Sebastien Loeb (Peugeot). Dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata zajął w czwartek piąte miejsce, 12.23 za Al-Attiyahem.

Osiemnasty tego dnia był litewski kierowca Benediktas Vanagas, jadący z Sebastianem Rozwadowskim (Toyota) - 59.10 straty.

W kategorii motocyklistów codziennie dochodzi do ogromnych przetasowań. Tym razem najlepszy okazał się Amerykanin Ricky Brabec (Honda), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W środę z rajdu wycofał się uznawany za jednego z faworytów Hiszpan Joan Barreda (Honda), który zresztą prowadził po dwóch etapach.

Polscy motocykliści po odległych lokatach w środę tym razem spisali się lepiej. Adam Tomiczek był 28., a Maciej Giemza (obaj KTM) - 34.

Na dziewiątej pozycji wśród quadowców uplasował się Kamil Wiśniewski (Can-am). W klasyfikacji generalnej awansował na siódmą pozycję - po otrzymaniu 20 minut kary traci ponad trzy godziny (3:08.07) wciąż prowadzącego Nicolasa Cavigliasso (Yamaha). Argentyńczyk wygrał czwartkowy etap.

W rywalizacji ciężarówek załoga Holendra Gerarda de Rooya (Iveco), w której mechanikiem jest Dariusz Rodewald, zajęła na czwartym etapie - według wstępnych wyników - 10. miejsce.