Właściciel Lecha ze Złotą Pieczęcią Miasta Poznania

Piłka nożna
Właściciel Lecha ze Złotą Pieczęcią Miasta Poznania
fot. PAP

Właściciel klubu piłkarskiego Lech Poznań i twórca Amiki Wronki Jacek Rutkowski otrzymał w piątek Złotą Pieczęć Miasta Poznania. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w piątek wieczorem w Centrum Kultury Zamek. Złota Pieczęć Miasta Poznania to nagroda przyznawana przez prezydenta miasta Poznania i będąca wyrazem uznania dla zasług dla miasta i jego mieszkańców.

W tym roku wyróżnienie prezydent Jacek Jaśkowiak przyznał właścicielowi klubu piłkarskiego Lech Poznań i twórcy Amiki Wronki Jackowi Rutkowskiemu.

 

- Twoje osiągnięcia mówią same za siebie – koncern Amica Wronki i KKS Lech Poznań. Pierwsze – stworzyłeś i nadal prowadzisz, a drugie – uratowałeś od upadku i rozwinąłeś. Lech Poznań to jeden z symboli naszego miasta, a także ważna część poznańskiej tożsamości – mówił w piątek Jaśkowiak.

 

- Obserwujemy różne losy klubów piłkarskich. Kilka lat temu, gdy Wisła Kraków odnosiła największe sukcesy, usłyszałem od ówczesnego prezesa tego klubu, że – cytuję – "piłka nożna to taki sport, w którym miliarder chce sobie zrobić przyjemność, a przy okazji robi przyjemność kilkudziesięciu tysiącom kibiców". Jacek Rutkowski nie traktuje Lecha Poznań w ten sposób. Nie przejął go dla własnej przyjemności ani po to, by cieszyć się jeszcze jednym biznesowym trofeum. I za to mu dziękuję – że tę poznańską piłkarską legendę traktuje na poważnie, a nie jako kaprys, który – w obliczu problemów – porzuci z lekkim sercem – podkreślił Jaśkowiak.

 

Dodał, że laureat nagrody w "Lecha zaangażował się profesjonalnie, kompleksowo i długofalowo".

 

- Prowadzenie klubu piłkarskiego to wymagające, trudne biznesowo zadanie. (…) Jesteśmy wdzięczni także za jakość zarządzania klubem. Jacek i jego zespół wyznaczyli zupełnie nowe standardy. Dzięki temu Lech jest całkowicie samowystarczalny i stabilny finansowo, a miasto nie ma problemów z utrzymaniem stadionu. Innym klubom można życzyć takiego sposobu kierowania, opartego na przemyślanych decyzjach, pracy organicznej, szkoleniu dzieci i młodzieży, sensownej polityce finansowej. Na roztropności, a nie – rozrzutności. Emocje niech będą domeną sportowego widowiska, jakim jest mecz – powiedział prezydent.

 

Jaśkowiak przypomniał, że Jacek Rutkowski wraz z rodziną angażuje się w życie społeczności Poznania nie tylko w ramach działalności klubu.

 

- Na Amikę Wronki można zawsze liczyć. Znacznie pomogła ofiarom wybuchu kamienicy na Dębcu, wyposażając ich nowe mieszkania w sprzęt AGD. Udziela pomocy także w innych sytuacjach kryzysowych, znacznie wsparła rozwój Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – wskazał Jaśkowiak.

 

Nagrodę prezydent zadedykował także rodzinie laureata, szczególnie żonie Małgorzacie.

 

Odbierając nagrodę, Rutkowski podkreślił, że czuje się niezwykle wyróżniony. Podziękował również żonie i współpracownikom, dzięki którym – jak mówił – nie byłoby go teraz w tym miejscu.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze