- 81 medali w siatkówce halowej, 112 medali zdobytych w różnych międzynarodowych zawodach w plażowej. Nie ma żadnej, innej zespołowej dyscypliny sportu, w której nasz dorobek  byłby tak ogromny – zaczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.

 

 

- Z całego serca chciałem Wam wszystkim, w imieniu Rzeczypospolitej, nas wszystkich, waszych rodaków podziękować. Jesteście wspaniali – dodał prezydent RP, przechodząc do części historycznej.

 

 

- Można powiedzieć, że siatkówka to młoda dyscyplina Przyszła do nas w roku 1919. Wtedy różnie ją nazywano. Piłka rzucana, piłka powietrzna. W 1919 roku w Warszawie miał miejsce pierwszy, pokazowy mecz. Potem wszystko potoczyło się szybko (…). W 1929 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce i można powiedzieć, że w tym roku ich 90-lecie obchodzimy  – opowiadał Andrzej Duda, który w swym przemówieniu wspomniał wszystkie największe sukcesy polskiej siatkówki.

 

 

- Sukcesy przyszły po II Wojnie Światowej. Najpierw za sprawą naszych pań, które już pod koniec lat 40-tych, a potem w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych należały do ścisłej światowej czołówki (…). Wielka radość roku 1974, gdy wspaniała drużyna Huberta Jerzego Wagnera, miałem wtedy dwa lata, zdobyła w pięknym stylu mistrzostwo świata i później w 1976 mistrzostwo olimpijskie – wyliczał bez zająknięcia i z pamięci, prezydent.

 

 

- W 2003 i 2005 nasze panie zdobywają mistrzostwo Europy. Panowie pozazdrościli i ocknęli się ze snu, w jakim byli przez pewien czas. I bum w 2006 roku zdobywają we wspaniałym stylu wicemistrzostwo świata, w 2009 mistrzostwo Europy. Nie wiem czy ktoś przewidział, co będzie miało miejsce później. Sukcesy w Lidze Światowej, w Pucharze Świata i dwa razy z rzędu mistrzostwo świata. Zdobycie tego tytułu dwa razy z rzędu potwierdza, że mamy najlepszą drużynę na świecie. Że to nie jest szczęście, przypadek. To jest światowy top of the top. Za to wszystko chciałbym z całego serca podziękować. Zawodnikom i wszystkim tym, którzy z nimi pracują - mówił z wyraźnym wzruszeniem i pasją. 

 

 

- Za te wszystkie emocje, zwycięstwa, niezwykłe akcje, którymi zachwycamy się cały czas. Za wszystko to, co przez te lata przynieśli państwo nam, swoim rodakom, ale przede wszystkim polskiemu państwu, rozsławiając Rzeczpospolitą, idąc dumnie pod biało-czerwoną flagą, za to że dzięki Wam mogliśmy słuchać Mazurka Dąbrowskiego, za to, że przeszliście do historii Polski i polskiego sportu. Dziś jest okazja, by Wam za to wszystko podziękować. (…). Niech żyje piłka siatkowa – zakończył Andrzej Duda.

 

W załączonym materiale pełne wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy wygłoszone podczas gali "Siatkarskie Plusy. 90 lat Polskiej Siatkówki".