Występujący w grupie E Katar pokonał Koreę Północną aż 6:0. Bohaterem spotkania był Almoez Ali, strzelec czterech goli.

 

Po dwóch kolejkach fazy grupowej Katar ma komplet punktów, podobnie jak Arabia Saudyjska, która dzień wcześniej wygrała z Libanem 2:0 i również jest pewna awansu. Pokonane w tej serii grupy E drużyny pozostają bez punktu.

 

W grupie F Japonia, która rywalizowała z Polską w mistrzostwach świata w Rosji, wygrała w niedzielę z Omanem 1:0. Bramkę zdobył z rzutu karnego występujący w niemieckiej ekstraklasie Genki Haraguchi (obecnie Hannover 96).

 

Uzbekistan, którego selekcjonerem jest znany argentyński trener Hector Cuper, wygrał tego dnia z Turkmenistanem 4:0 (wynik został ustalony już do przerwy). Podobnie jak reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni ma komplet sześciu punktów oraz zapewniony udział w 1/8 finału. Oman i Turkmenistan zanotowały po dwie porażki.

 

W sobotę awans do fazy pucharowej zagwarantowały sobie, oprócz Arabii Saudyjskiej, Irak oraz Iran (obie grają w grupie D). Wcześniej dokonały tego prowadzone przez słynnego włoskiego trenera Marcello Lippiego Chiny, Korea Południowa (obie w grupie C) oraz Jordania (grupa B).

 

Turniej z udziałem 24 zespołów podzielonych na sześć grup potrwa do 1 lutego. Mecze rozgrywane są w Abu Zabi, Dubaju, Al Ain i Szardży.

 

Awans do 1/8 finału wywalczą po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy plus cztery z najlepszym bilansem z trzecich lokat.

 

Cztery lata temu w finale Australia, będąca gospodarzem mistrzostw, pokonała po dogrywce Koreę Południową 2:1. Wówczas w imprezie brało udział 16 zespołów.