PŚ szpadzistek: Polki drugie w Hawanie

Polskie florecistki zajęły drugie miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata w Hawanie, W finale przegrały z Estonkami

Biało-czerwone walczyły w składzie: Ewa Trzebińska (UKS Żoliborz Warszawa), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków) i Barbara Rutz (Szpada Wrocław)

Rozstawione z numerem siódmym Polki rozpoczęły zmagania od zwycięstwa nad Niemkami 45:32 w 1/8 finału. Dwa kolejne mecze rozstrzygnęły na swoją korzyść różnicą jednego trafienia - w ćwierćfinale z Koreankami 32:31, a w półfinale z Rosjankami 44:43.

Taki sam wyrównany przebieg miał finał z ekipą Estonii, ale przy stanie 33:33 to rywalki zadały decydujące trafienie.

Po raz ostatni na podium turnieju PŚ drużyna szpadzistek stała 12 listopada 2017, kiedy triumfowała w chińskim Suzhou. W czerwcu 2018 w Nowym Sadzie wywalczyła z kolei wicemistrzostwo Europy.

Indywidualnie z biało-czerwonych najlepiej na Kubie spisały się Anna Mroszczak (Szpada Wrocław) i Trzebińska, które awansowały do 1/16 finału. W tej fazie pierwsza z nich uległa Koreance Injeong Choi 8:15, a wicemistrzyni globu z 2017 nie sprostała Francuzce Josephine Jacques Andre Coquin 6:15. Polki zostały sklasyfikowane na, odpowiednio, 27. i 32. pozycji.

Rutz była 40,. Martyna Swatowska (AZS AWF Katowice) - 43., Knapik-Miazga - 49., Zamachowska - 61. w gronie 150 startujących.

Zwyciężyła, po raz pierwszy w karierze, reprezentantka Hongkongu Man Wai Vivian Kong. Mistrzyni Azji w finale pokonała Francuzkę Aurianne Mallo 15:8.