ME siatkarzy 2019: System rozgrywek

Siatkówka
ME siatkarzy 2019: System rozgrywek
fot. Cyfrasport

W finałach mistrzostw Europy siatkarzy 2019 po raz pierwszy w historii wystąpią aż 24 reprezentacje. W związku z tym zmianie ulegnie formuła rozgrywek. Jak będzie wyglądał system EuroVolley 2019? Ile drużyn awansuje z każdej grupy?

W sześciu poprzednich turniejach o mistrzostwo Starego Kontynentu (2007–2017) rywalizowało po 16 drużyn. Od 2011 roku system był następujący: reprezentacje podzielono na cztery grupy po cztery zespoły. Zwycięzcy grup automatycznie awansowali do 1/4 finału, natomiast drużyny z miejsc 2 i 3 grały w barażach o ćwierćfinał.

 

Tym razem 24 reprezentacje zostały podzielone na cztery grupy po sześć drużyn. Mistrzostwa zostaną rozegrane w czterech krajach, a gospodarze turnieju zostali już przed losowaniem przydzieleni do konkretnych grup. Francja znalazła się w grupie A, Belgia w grupie B, Słowenia w grupie C, a Holandia w grupie D.

 

Grupy na ME 2019:

 

Grupa A: Francja, Włochy, Bułgaria, Portugalia, Grecja, Rumunia
Grupa B: Belgia, Serbia, Niemcy, Słowacja, Hiszpania, Austria
Grupa C: Słowenia, Rosja, Finlandia, Turcja, Macedonia, Białoruś 
Grupa D: Holandia, Polska, Czechy, Estonia, Ukraina, Czarnogóra

 

Faza grupowa (12–19 września):

 

Sześć drużyn w każdej z czterech grup będzie rywalizować systemem "każdy z każdym". W tej fazie rozegranych zostanie łącznie 60 spotkań, a każda z reprezentacji zagra po pięć meczów.

 

Cztery czołowe drużyny z grup A, B, C i D awansują do 1/8 finału. Dwie najsłabsze ekipy z każdej z grup zakończą zmagania w turnieju.

 

Faza play–off (21–29 września):

 

Czołowa szesnastka, czyli po cztery najlepsze ekipy z każdej z grup, w 1/8 finału zagrają według następującego schematu, w którym skrzyżowane zostaną reprezentacje z grup A i C oraz B i D:

 

A1–C4, A2–C3, C1–A4, C2–A3
B1–D4, B2–D3, D1–B4, D2–B3.  

 

 

Ta część turnieju zostanie rozegrana 21 i 22 września. Zwycięzcy awansują do ćwierćfinałów, które odbędą się 23 i 24 września. Półfinały zaplanowano na 26 września (Słowenia) i 27 września (Francja). Mecze o medale zostaną rozegrane we Francji. Finał EuroVolley 2019 odbędzie się 29 września.

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze