Dopingowicz ukarany całkowitym zakazem działalności w sporcie

Zimowe
Dopingowicz ukarany całkowitym zakazem działalności w sporcie
fot. PAP/DPA

Podwójny złoty medalista igrzysk z Soczi bobsleista Rosjanin Aleksander Zubkow, dożywotnio zdyskwalifikowany za doping w listopadzie 2017 roku przez MKOl, został do 2020 roku pozbawiony prawa działalności w sporcie.

Zubkow, który miał w dorobku jeszcze dwa medale olimpijskie - srebro w 2006 i brąz w 2010, po igrzyskach w 2014 roku zakończył karierę i został prezesem krajowej federacji bobslejowej. Teraz decyzją władz Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Skeletonu (IBSF), otrzymał do 2020 roku całkowity zakaz działania w jej strukturach, będzie musiał odejść także z funkcji prezesa rosyjskiej federacji.

 

Zubkow, który był chorążym ekipy Rosji w Soczi, brał udział w procederze dopingowym. Udowodniono mu m.in., że był współautorem planu zamiany próbek moczu skażonych sterydami anabolicznymi na czysty mocz. Oprócz tego w jego organizmie wykryto zabronione środki. Obok Zubkowa całkowity zakaz działania w sporcie otrzymali trzej inni rosyjscy bobsleiści - Aleksander Kasjanow, Aleksiej Puszkajew i Ilwir Chuzin. Wszyscy są dożywotnio zdyskwalifikowani przez MKOl za doping.

 

Decyzja IBSF jest ostateczna, gdyż odwołanie złożone przez Rosjanina do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) zostało rozpatrzone negatywnie. MKOl nadal czeka na zwrot przez Zubkowa złotych medali zdobytych w Soczi, które zostały mu odebrane.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie